Co najczęściej psuje się w komputerach

Nasz domowy komputer, nieważne czy mówimy o niewielkim laptopie do pracy czy potężnym gamingowym desktopie przy biurku, to zbiór wielu delikatnych elementów elektronicznych. Niestety jak każde urządzenia mechaniczne mogą się one popsuć, nierzadko narażając nas na kosztowne naprawy. Na jakie podzespoły powinniśmy szczególnie uważać?

Dysk twardy

Wśród najczęściej zgłaszanych w serwisach usterek, na pierwszym miejscu znajdują się problemy z twardymi dyskami. Popularność tego zjawiska wynika ze względu na delikatną konstrukcje tego podzespołu. Dysk twardy składa się z wirującego talerza oraz głowic elektromagnetycznych opartych na ruchomych zaczepach. To właśnie one są najbardziej podatne na wszelkiej maści wstrząsy, upadki i zabrudzenia. Z uwagi na bliskość spoczywających w obudowie elementów należy unikać gwałtownych ruchów urządzeniem w trakcie pracy - to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do porysowania talerzy lub zerwania głowicy.

Reklama

Od pewnego czasu firmy oferują specjalnie wzmocnione konstrukcje dysków twardych, przystosowanych specjalnie pod kątem długich podróży lub fizycznej pracy.

Zasilacz

Na drugim miejscu najbardziej awaryjnych podzespołów należy wymienić zasilacz. Ta niepozorna kwadratowa kostka bywa przyczyną wielu wyrwanych włosów, wśród osób na co dzień korzystających z komputerów.

Najczęściej wspominaną przyczyną awarii są mechaniczne uszkodzenie kabla zasilającego lub samego zasilacza. To może nastąpić podczas nieprawidłowego montażu urządzenia lub zwykłej nieuwagi w trakcie codziennego użytkowania. Równie częstym problemem są przepalone bezpieczniki. Te służą do ochrony naszego komputera przed niespodziewanym zwarciem i w takim przypadku ulegają samozniszczeniu. Często wystarczy sama ich wymiana by zasilacz zaczął działać na nowo.

Awaria zasilacza często jest błędnie interpretowana jako uszkodzenie płyty głównej. By sprawdzić prawdziwą przyczynę problemu, najlepiej podłączyć inny, sprawny zasilacz.

Płyta główna

Wspomniana płyta główna to jeden z najważniejszych podzespołów komputera. To właśnie ona umożliwia "komunikację" wszystkim pozostałym komponentom i modułom. Niestety jest ona również dosyć wysoko sklasyfikowana pod kątem awaryjności.

Przyczynami awarii w przypadku płyt głównych są najczęściej złe warunku pracy i brak konserwacji. Jako, że urządzenie to składa się z ogromnej ilości, skomplikowanych połączeń elektronicznych, każde zaniedbanie w postaci kurzu, lub zbyt dużej wilgotności może przyczynić się do ich uszkodzenia. Płyta jest podatna także na zwarcia oraz przegrzanie. Może to skutkować spuchnięciem, a nawet wylaniem kondensatorów.

Niestety uszkodzona płyta główna jest bardzo trudna w naprawie i nierzadko wiąże się z wydatkiem sporej sumy.

Karta graficzna

Wbrew pozorom najnowsze układy graficzne nie psują się tak często jak starsze modele. Wszystko ze względu na zaawansowane zabezpieczenia coraz częściej stosowane przez producentów. Pomimo tego karty graficzne wciąż znajdują się wysoko w rankingu awaryjności podzespołów. W dużej mierze przyczyną tego jest duże obciążenie tych elementów.

Dlatego też wśród najczęstszej przyczyny problemów z kartami graficznymi wymieniane jest ich przegrzanie. Coraz bardziej rozbudowana grafika w grach komputerowych i pogoń za wysoką ilością FPS-ów przyczynia się do wzrostu temperatury urządzenia, a tym samym do zwiększenia współczynnika awaryjności. Jeśli idące z tym natężenie prądu przekroczy maksymalną wartość podaną przez producenta może to doprowadzić do uszkodzenia tranzystorów i "spalenia" karty graficznej.

Do przegrzania układów może też dojść ze względu na zwykłe niedbalstwo i nagromadzenie kurzu na elementach chłodzących kartę. Jeśli słyszymy, że wiatrak chodzi zbyt głośno, lub zauważymy, że karta graficzna sama z siebie się resetuje, może to oznaczać problem z przegrzewaniem.

Na szczęście sporo serwisów zna się na naprawie kart graficznych. 

Matryca laptopa

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć typowych usterek matryc. Pomimo, że ekran nie jest do końca "podzespołem" komputera to jednak w przypadku laptopów śmiało można go nazwać jego "elementem" i to elementem nader często podatnym na uszkodzenia.

Wśród najczęstszych przyczyn uszkodzenia matrycy należy przede wszystkim wymienić czynnik ludzki. To właśnie nasze niedbalstwo w dużej mierze prowadzi do wymiany ekranów, zarówno w monitorach jak i laptopach. Uderzenie, strącenie, zalanie lub zbyt mocne nagięcie matrycy najczęściej kończą się jej wymianą. Jeśli na ekranie widzimy wyraźne ślady pęknięć, braki w obrazie lub efekty krystaliczne zapewne oznacza to duży wydatek.

Równie tragiczne w skutkach mogą okazać się standardowe usterki pochodzące z komputera. Mowa tu o tzw. bad pixelach lub, dosyć popularnych za sprawą technologii LED, wypaleniach matrycy. Jedyną formą pozbycia się takich uszkodzeń jest wymiana całego ekranu.

Mysz i słuchawki

Na sam koniec pozostawiliśmy urządzenia niezbędnego do wygodnej pracy. Pomimo, że zarówno myszki jak i słuchawki nie należą do elementów wyposażenia samego komputera, to jednak trudno wyobrazić sobie bez nich jakąkolwiek pracę czy grę.  Niestety jak wszystkie peryferia komputerowe, również te najbardziej niezbędne podlegają awariom.  

Wśród myszek najczęstszymi problemami okazują się te wynikające z uszkodzeń mechanicznych. Mowa tu o przecierających się kablach zasilających lub awariach przycisków. Te drugie często mogą skutkować zjawiskiem tzw. double clicka, który może okazać się problematyczny w codziennej obsłudze komputera. W gryzoniach bezprzewodowych nierzadko wadliwe okazują się akumulatory lub problemy z zasięgiem. Na szczęście w większości przypadków pomaga aktualizacja oprogramowania lub wizyta w serwisie.

Słuchawki, podobnie jak myszki zmagają się z problemami przetarć kabli lub awarii samych wtyczek. Mogą one skutkować problemami z jakością dźwięku lub nawet całkowitym wygłuszeniem, któregoś z nauszników. Naderwanie lub przetarcie przewodu często można w prosty sposób naprawić poprzez rozebranie obudowy urządzenia i zlutowania kabelków w odpowiednich miejscach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komputery | laptopy | awarie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy