Asteroida 2015 HR182 może zagrozić Ziemi?

Asteroida 2015 HR182 została zauważona po raz pierwszy w kwietniu tego roku. Orbita tego ciała niebieskiego nie jest jednak dobrze znana, bo udało się je obserwować jedynie przez dwie noce i to za pomocą jednego zaledwie teleskopu. Oznacza to, że jego przelot w pobliżu Ziemi może się wiązać nawet z kolizją.

Obiekt oznaczony jako 2015 HR182 udało się zaobserwować 18 kwietnia bieżącego roku. Potem prowadzono jeszcze obserwacje do 21 kwietnia włącznie, lecz już wtedy był to bardzo blady punkt o magnitudzie +23. Potem zupełnie zniknął on z oczu astronomów, co oznacza, że o jego orbicie wiemy bardzo mało. Obecnie nie jest nawet pewne, gdzie skierować teleskop, aby go odnaleźć. Z danych, które udało się zebrać wiosną wynika tylko, że asteroida powinna przelatywać w okolicy Ziemi około 22 października.

Reklama

Niektórzy sugerują, że trudności z obserwacją tego ciała niebieskiego mogą być związane z jego trajektorią. Co więcej, gdyby asteroida nadlatywała na kursie kolizyjnym, moglibyśmy nie być w stanie jej zobaczyć ze względu na Słońce, które skutecznie uniemożliwiłoby nam obserwacje za pomocą teleskopów. W takim wypadku zobaczylibyśmy asteroidę dzień lub dwa przed zderzeniem.
 
Najprawdopodobniej asteroida 2015 HR182 minie jednak Ziemię, ale gdyby jakimś cudem zderzyła się z naszą planetą, to przy jej rozmiarach nie byłaby to katastrofa powodująca całkowitą zagładę. Tego typu zdarzenie mogłoby jednak zniszczyć całe miasto i okolicę. Miejmy nadzieje, że nie będziemy się musieli o tym przekonać za kilka dni, gdy spodziewane jest bliskie przejście tego ciała niebieskiego w okolicy Ziemi.

Dowiedz się więcej na temat: asteroida | uderzenie asteroidy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje