Potrafisz rozszyfrować te zwoje sprzed 2000 lat? Możesz wygrać 250 tys. dolarów

Naukowcy Uniwersytetu Kentucky ogłaszają konkurs, w którym można wygrać 250 tys. dolarów, czyli ponad milion złotych, wystarczy tylko pomóc w odszyfrowaniu zwojów z biblioteki w Herkulanum zwęglonych po erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e.

Naukowcy Uniwersytetu Kentucky ogłaszają konkurs, w którym można wygrać 250 tys. dolarów, czyli ponad milion złotych, wystarczy tylko pomóc w odszyfrowaniu zwojów z biblioteki w Herkulanum zwęglonych po erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e.
Człowiek nie jest w stanie odczytać tych cennych zwojów z Herkulanum, ale AI tak! /Antonio Masiello/Stringer /Getty Images

Erupcja Wezuwiusza spustoszyła nie tylko słynne Pompeje, ale i pobliskie Herkulanum, gdzie intensywny podmuch gorącego gazu zwęglił setki starożytnych zwojów zgromadzonych w bibliotece będącej własnością teścia Juliusza Cezara. Naukowcy od lat szukają sposobów, żeby odczytać ich treść i jakiś czas temu pojawiło się światełko w tunelu - algorytm sztucznej inteligencji może wydobywać litery i symbole z obrazów rentgenowskich tych wyjątkowych artefaktów o wysokiej rozdzielczości.

Do wygrania 250 tys. dolarów. Wystarczy odczytać stare zwoje

A czemu AI? Czarny atrament użyty do napisania zwojów nie jest widoczny na zwęglonych papirusach, ale zdjęcia fragmentów powierzchni w podczerwieni ujawniły greckie litery i symbole. Zespół prof. Sealesa postanowił więc sprawdzić, czy jest w stanie wytrenować sztuczną inteligencję, aby odczytywała litery z samych zdjęć rentgenowskich - okazało się to strzałem w dziesiątkę, bo algorytm faktycznie jest w stanie wykryć tekst w ukrytych warstwach ciasno zwiniętych zwojów.

Reklama

To jednak dopiero początek i pracy jest zdecydowanie zbyt wiele jak na jeden zespół badawczy, dlatego naukowcy ogłaszają globalny konkurs na odczytanie zwęglonych papirusów. Nosi on nazwę Wyzwanie Wezuwiusza i oddaje w ręce zainteresowanych wspomniane oprogramowanie oraz tysiące trójwymiarowych zdjęć rentgenowskich dwóch zwiniętych zwojów będących w posiadania Instytutu Francji  i trzech fragmentów papirusu.

Prof. Seales ma nadzieję, że nagrody w wysokości 250 tys. dolarów przyciągną grupy badawcze i śmiałków z całego świata, którzy pomogą ulepszyć sztuczną inteligencję i przyspieszyć dekodowanie jedynej nienaruszonej biblioteki, która przetrwała od starożytności.

Osoba, która jako pierwsza odczyta udostępnione materiały, może liczyć na nagrodę główną w wysokości 150 tys. dolarów, a przewidziane są także nagrody w wysokości 100 tys. dolarów za postępy w pracach. Uczestnicy mają czas do końca 2023 roku i mogą używać wszelkich niezbędnych środków, jak uczenie maszynowe, obrazowanie komputerowe itd., ale co ciekawe aktualnie mają dostęp tylko do danych odpowiadających górnej połowie zwojów i dopiero jeśli ich metodologia okaże się skuteczna, zespół Vesuvius Challenge zapewni im dostęp do dolnej połowy artefaktów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wezuwiusz | Pompeje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy