Polscy naukowcy odkryli w Albanii antyczne miasto. Ma ponad 2300 lat

Wielki sukces polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wykopalisk prowadzonych w Albanii odkryli pozostałości murów obronnych, które okazały się częścią starożytnego miasta. Archeolodzy trafili także na ślad unikatowej budowli

Wśród wielu miejsc na całym świecie, gdzie polscy archeolodzy prowadzą poszukiwania pozostałości po starożytnych budowlach, jest Albania i Czarnogóra. To właśnie tam doszło do dwóch, niezwykłych odkryć dokonanych przez Polaków.

Archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW (OBA UW) zakończyli w lipcu kampanie wykopaliskowe w Albanii i Czarnogórze.

Polscy naukowcy w albańskim Bushati natrafili na ślad "nieznanego miasta". Jest to teren leżący w pobliżu antycznego miasta Szkodra. Miasto otoczone było murem z kamieni i to właśnie ślady po murach naprowadziły archeologów na właściwy trop. Nazwa odkrytego przez Polaków miasta dotychczas nie została ustalona. O tym, jak ważne było to miejsce, świadczą odsłonięte mury obronne oraz dwie bramy miejskie pochodzące prawdopodobnie z IV wieku p.n.e.

Reklama

Zagadkowa budowla

Oprócz miasta polscy archeolodzy znaleźli starożytną i wielce osobliwą budowlę. Prawdopodobnie odbywały się w niej ważne uroczystości polityczne i religijne. 

Polscy naukowcy podejrzewają, że to miejsce mogło też mieć charakter religijny. Wszystko przez znalezione na miejscu naczynia, które mogły być używane do obrzędów.

Polscy archeolodzy byli zaskoczeni, że "nieznane miasto" zaplanowano i wybudowano w sposób typowy dla Greków. 

Kolejnego odkrycia dokonano w antycznym mieście Rhizon (Risan) w Czarnogórze. Polscy archeolodzy natrafili na fragmenty portyku rzymskiego. Ma on długość 24 metrów i szerokość 5 metrów. Na miejscu są także pozostałości po potężnych kolumnach, z których każda ma średnicę ponad 50 cm. "Przednia część stylobatu, na którym znajduje się portyk, była starannie obrobiona, co świadczy o tym, że otwierał się on na dużą przestrzeń, prawdopodobnie forum" - twierdzi prof. Piotr Dyczek, jeden z odkrywców tego miejsca.

To nie koniec prac badawczych prowadzonych przez polskich naukowców w tym rejonie. W kolejnych latach zamierzają powrócić w miejsca wykopalisk i kontynuować badania..

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wykopaliska | Archeologia | nauka | polska nauka | Uniwersytet Warszawski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy