Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Możesz przesłać swoją opinię

W Łebie powstaje nowe Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa. To interaktywne centrum, którego zadaniem będzie popularyzowanie nauki i kultury związanej z morzem. Wszyscy, którzy chcą mieć wpływ na ostateczny kształt wystaw, mogą teraz wziąć udział w konsultacjach społecznych. Odbędą się w formie spotkania, ankiety oraz mailowo.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego prowadzi intensywne prace nad nową wystawą stałą w budowanym obiekcie w Łebie. W związku z tym dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku organizuje konsultacje społeczne.  

W ich trakcie każdy zainteresowany będzie mógł wypowiedzieć się na temat wystaw w nowo powstającej jednostce. Konsultacje odbędą się 7 grudnia o godzinie 17.00 w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec w Łebie. Wszyscy, którzy nie będą mogli pojawić się tego dnia w nadmorskiej miejscowości, wszelkie preferencje, propozycje i oczekiwania związane z planowaną wystawą mogą przesyłać na dedykowany adres mailowy konsultacje@nmm.pl. Można także odpowiedzieć na 12 pytań w specjalnej ankiecie dostępnej na stronie NMM.

Reklama

Nowoczesny budynek interaktywnego muzeum

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Warszawska pracownia Plus3Architekci, która odpowiada za projekt, zaproponowała jednorodną bryłę o oryginalnej, nowoczesnej i dynamicznej formie. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadają obiektowi żeglarski charakter. Mają przywodzić na myśl wyrzucony na brzeg konar, kadłub statku, morskie fale czy nadmorskie wydmy. Powierzchnia całego obiektu wynosi trzy tysiące metrów kwadratowych, przestrzeń otwarta jest na łebską promenadę i kanał portowy.

Wystawa stała i nowoczesna edukacja

Główna ekspozycja znajdującego się Łebie nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będzie przedstawiała chronologicznie wszystkie podwodne badania archeologiczne realizowane przez instytucję ze stolicy województwa pomorskiego. Jej celem jest także zaprezentowanie szeroko pojętych zagadnień z dziedziny rybołówstwa bałtyckiego.

Całość zajmie kilka poziomów przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych planowane są aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim. Dużą atrakcją może być 25-metrowy stalowy kuter, który już znajduje się w budynku.

Choć z pewnością każdy znajdzie w muzeum coś ciekawego, to głównymi odbiorcami wystaw i zajęć są dzieci i młodzież. W atrakcyjny sposób będą oni mogli zapoznać się z zasadami praw fizyki, podstawami nawigacji, prawami ruchu na drogach wodnych, walorami turystyki morskiej, rodzajami ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego. Jak przystało na centrum edukacyjne, nie zabraknie tu stanowisk interaktywnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura | Łeba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy