mDowód osobisty odniósł ogromny sukces. Korzystają z niego miliony Polaków

mDowód osobisty to rozwiązanie, które zaskarbiło sobie przychylność wielu rodaków. Z najnowszych danych statystycznych udostępnionych przez resort wynika, że z tej funkcji aplikacji mObywatel korzysta już kilka mln Polaków. Od zeszłego roku mDowód osobisty honorowany jest m.in. przez instytucje bankowe.

Najnowsze dane udostępnione przez Ministerstwo Cyfryzacja nie pozostawiają złudzeń. mDowód osobisty cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i do tej pory pobrało go w aplikacji mObywatel ponad 6 mln Polaków! Czym jest ten dokument elektroniczny i co umożliwia?

mDowód to nie dowód osobisty

Elektroniczny mDowód nie jest równoznaczny z dowodem osobistym. Różni się serią i numerem, datą wydania oraz ważnością dokumentu. Może go uzyskać każdy obywatel Polski, który ma skończone 13 lat i jest właścicielem tradycyjnego dowodu osobistego.

Reklama

mDowód osobisty jest ważny tylko w granicach Polski. W przypadku wyjazdu za granicę należy posiadać tradycyjny dokument, bo ten elektroniczny z telefonu nie jest honorowany w innych krajach. Choć w planach resortu jest dostosowanie mObywatela do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (European Digital Identity Wallet). Ponadto zwykły dowód osobisty jest konieczny w przypadku ubiegania się o nowy "plastik".

Rozwiązanie z aplikacji mObywatel ma mnóstwo zalet

Jednak w Polsce mDowód osobisty jest często honorowany w takim sam sposób, co tradycyjny dokument. Można się nim legitymować w urzędach, transporcie publicznym, bankach (co jest możliwe od kilku miesięcy), przychodniach czy u notariuszy. Opcji wykorzystania jest więc naprawdę dużo.

Chcąc aktywować mDowód osobisty na telefonie należy zainstalować aplikację mObywatel, która działa na smartfonach z Androidem i iOS oraz jest dostępna do pobrania z poziomu sklepów App Store i Google Play. Następnie należy zarejestrować się. Potem trzeba aktywować mDowód, co można zrobić na przykład z użyciem Profilu Zaufanego, e-dowodem lub bankowością elektroniczną.

mDowód wydawany jest okresowo. Jego ważność wynosi 5 lat. Plusem jest możliwość korzystanie z tego środka również bez połączenia z internetem. Aplikacja mObywatel zakłada sposobność posiadania tylko jednego cyfrowego dokumentu tego typu. Nie można więc dodać w niej na przykład mDowodu innej osoby. Ponadto elektronicznej wersji dowodu nie można zastrzec, ale da się unieważnić certyfikat, co powoduje zablokowanie do dokumentów oraz usług.

Polecamy na Antyweb: Popularna metoda na zalany smartfon to mit. Tylko go uszkodzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mDowód | mObywatel | Dowód osobisty | aplikacje mobilne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy