Potężne wsparcie dla Ukrainy z dalekiego, tropikalnego kraju

Tego nikt się nie spodziewał. Ekwador przekaże Ukrainie systemy obrony Osa-AKM, które zakupił jakiś czas temu właśnie w Ukrainie. Szykuje się potężne wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada.

Tego nikt się nie spodziewał. Ekwador przekaże Ukrainie systemy obrony Osa-AKM, które zakupił jakiś czas temu właśnie w Ukrainie. Szykuje się potężne wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada.
Potężne wsparcie systemami Osa-AKM dla Ukrainy z tropikalnego kraju /Ştefan Ciocan /Wikipedia

Jak informuje serwis Infodensa, Ekwador przygotowuje się do sprzedaży do Stanów Zjednoczonych sześciu przeciwlotniczych systemów rakietowych Osa-AKM, które niebawem mogą wrócić do Ukrainy, ponieważ jakiś czas temu Ekwador kupił je właśnie od Ukrainy.

Systemy 9K33 Osa-AKM służyły Siłom Zbrojnym Ukrainy od początku wojny. Chociaż może wydawać się, że to przestarzały system, jak na realia XXI wieku, to jednak świetnie sprawdzają się np. w neutralizacji dronów kamikadze. Ukraińcy są przekonani, że ekwadorskie systemy pomogą im lepiej radzić sobie z coraz częstszymi atakami na ich pozycje za pomocą różnej maści rosyjskich bezzałogowców.

Reklama

Ekwador wyśle na Ukrainę systemy obrony Osa-AKM

9K33 Osa to sowiecka konstrukcja samobieżnego zestawu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu, przeznaczonego do niszczenia wrogich celów powietrznych. Jego charakterystyką jest wysoka mobilność i autonomiczność. Co najważniejsze, całość systemu, począwszy od wyrzutni po radar, znajduje się na podwoziu jednego pojazdu sześciokołowego. Gdy pierwszy seryjny wariant 9K33 Osa wszedł do służby w 1972 roku, był też pierwszym w pełni autonomicznym zestawem przeciwlotniczym na świecie.

Na przestrzeni lat 9K33 Osa doczekał się serii modyfikacji, których głównymi były 9K33M2 Osa-AK i 9K33M3 Osa-AKM. Wprowadziły one ulepszone wyrzutnie serii TELAR z sześcioma pociskami 9M33M2 dla wersji AK i 9M33M3 dla wersji AKM. Osa-AKM przy tym miała zwiększony zasięg pocisków z 12 do 15 kilometrów. Zarówno wersje AK i AKM trafiły na uzbrojenie Wojska Polskiego, stając się bazą dla w pełni polskiej modyfikacji Osa-AKM-P1 "Żądło", zwaną także Osa-P.

Czym jest system przeciwlotniczy Osa-AKM?

Modyfikacja "Żądło" to projekt Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu, którą zaprezentowano w 2004 roku. W 2021 roku na 64 pojazdy serii Osa w naszej armii, w modyfikacje "Żądło" wyposażonych było 17 maszyn. Osa-P wprowadza ulepszoną wyrzutnię pocisków 9A33BM3-P1 i w pełni krajowe rozwinięcie systemów elektronicznych.

Główną zmianą systemu jest pasywny system wykrywania oraz identyfikacji z kamerą termowizyjną i dalmierzem laserowym. Umieszczony jest tuż nad radarem i znacznie usprawnia wykrywanie celów powietrznych. Polska Osa ma jednak jeszcze bardzo ważne ulepszenie w postaci krajowego systemu identyfikacji "swój-obcy" średniego zasięgu, ISZ-01. W przypadku systemów z Ekwadoru, nie wiadomo dokładnie, jakie to będą modyfikacje, ale raczej nie mamy co się spodziewać wersji podobnych do polskich.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Ekwador | Polska | Ukraina | Ukraińcy | USA | Wojsko Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy