Drony USA latają nad Strefą Gazy. Wspierają operację lądową

Anonimowe źródła z Pentagonu potwierdzają, że drony MQ-9 Reaper Stanów Zjednoczonych prowadzą operacje nad terytorium Strefy Gazy, wspierając wysiłki Izraela. Przedstawiamy możliwości dronów MQ-9 Reaper.

Dwóch anonimowych urzędników Pentagonu przyznało, że wojsko USA wykonuje patrole dronami tuż nad Strefą Gazy. Loty nad terenem atakowanym przez Izrael mają trwać już od przynajmniej tygodnia. Potwierdza to wcześniejsze poszlaki i przypuszczenia o lotach dronów MQ-9 Reaper nad Gazą.

Dlaczego USA wysłało drony MQ-9 Reaper nad Strefę Gazy?

Jak wskazali urzędnicy w rozmowie dla The New York Times, amerykańskie drony prowadzą misję w okolicach Izraela już od 7 października, czyli dnia ataku Hamasu. Jednak dopiero od około tygodnia amerykańskie drony latają bezpośrednio nad Strefą Gazy. W tych operacjach ma brać udział sześć MQ-9 Reaper.

Reklama

Ich celem jest poszukiwanie 240 zakładników, uprowadzonych przez Hamas na samym początku wojny. Władze z Waszyngtonu podają, że przynajmniej 10 z nich może być Amerykanami. Drony MQ-9 Reaper USA przekazują zebrane dane Siłom Obronnym Izraela na lądzie.

Według urzędników Pentagonu drony Stanów Zjednoczonych nad Gazą ograniczają się tylko do rekonesansu w poszukiwaniu zakładników. Żaden z ich MQ-9 Reaper w żadnym stopniu nie bierze udziału w bombardowaniu Gazy.

Drony MQ-9 Reaper to potężne maszyny wojenne

Wykorzystywane nad Gazą drony MQ-9 Reaper, to najprawdopodobniej podstawowa wersja MQ-9A, która weszła do służby w 2007 roku. To wielozadaniowa maszyna, stworzona z myślą o operacjach antyterrorystycznych. MQ-9A Reaper rozmiarami przypomina mały samolot, mając rozpiętość aż 20 metrów.

To dron MALE (Medium Altitude Long Endurance), mogący operować przez dłuższy czas na średnim pułapie. Według ich producenta firmy General Atomics MQ-9A Reaper może spędzić w powietrzu 27 godzin. Najważniejszą rzeczą tego drona jest udźwig aż 1360 kilogramów, dzięki któremu może zabrać różny sprzęt, w zależności od wykonywanej misji.

Podstawowo MQ-9 Reaper służy do rekonesansu, używając do tego swoich i doczepionych systemów elektronicznych jak radar Lynx II, sensory czy projektory laserowe. Może być także wyposażony w broń jak pociski kierowane powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire czy sterowane laserowo bomby GBU-12.

Dodatkowe parametry techniczne drona MQ-9A Reaper:

  • Silnik: Honeywell TPE331-10 o mocy 900 km
  • Prędkość maksymalna: 440 km\h
  • Maksymalny zasięg: 1850 kilometrów
  • Maksymalny pułap: 15 kilometrów
  • Maksymalna waga podczas startu: 4763 kg
  • Cena jednostki (na 2011 rok): 56,5 mln dolarów (obejmuje cztery samoloty z czujnikami, naziemną stację kontroli i łączem satelitarnym)

Polska ma swoje drony MQ-9 Reaper

Drony MQ-9 Reaper przez lata przechodziły liczne modyfikacje, mające zwiększyć ich efektywność. Jedną z ważniejszych było stworzenie wersji Extended Range (ER), która wydłużyła jego możliwość lotu z 27 do 34 godzin. Powstała także znacznie większa wersja MQ-9B SkyGuardian, o rozpiętości aż 40 metrów, zdolna do operowania w cywilnej przestrzeni powietrznej.

Uniwersalność MQ-9 Reaper sprawiła, że stały się jednymi z najpopularniejszych dronów do ciężkich operacji na całym świecie. W Stanach używają ich Siły Powietrzne, Korpus Piechoty Morskiej, resort Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz NASA. MQ-9 Reaper znajduje się także w arsenale armii m.in. Belgii, Tajwanu, Maroka czy też Polski.

W lutym do naszej armii dotarły pierwsze drony MQ-9A Reaper wyleasingowane od Stanów Zjednoczonych w ramach umowy opiewającej na 70,6 mln dolarów. W nieokreślonej liczbie znajdują się w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Służą do patrolowania wschodniej granicy. W przyszłości mają zostać zastąpione wersją MQ-9B.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MQ-9 Reaper | Izrael
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama