Czy Rosjanie wykorzystali samoloty piątej generacji w wojnie w Ukrainie?

Władze w Rosji twierdzą, że ich samolot piątej generacji, Su-57 „genialnie” sprawdził się w Ukrainie. Ile jest w tym prawdy?

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu twierdzi, że myśliwiec Su-57 stealth, który należy do samolotów piątej (najnowszej) generacji, działał "genialnie" w wojnie w Ukrainie. Oświadczenie zostało przekazane podczas specjalnego wywiadu dla państwowej telewizji Rossiya-1. Szojgu podkreślił, że obrona pokładowa Su-57 była w stanie uniknąć obrony powietrznej Ukrainy. Minister pochwalił także "ofensywną przydatność uzbrojenia" samolotu.

Reklama

Obecnie nie ma dowodów na to, że Rosja wykorzystała w Ukrainie samoloty Su-57. Jak twierdzi portal Bulgarianmilitary "udowodnienie takich twierdzeń jest trudne", a także że ich obalenie też może okazać się problematyczne.

Trzeba podkreślić, że Moskwa wiele razy przedstawiała oświadczenia i raporty z wojny w Ukrainie, które okazywały się nieprawdą. Jedynym udowodnionym wykorzystaniem Su-57 w terenie są testy w Syrii. Świadczą o tym zdjęcia satelitarne, na których zostały uwiecznione rosyjskie samoloty w bazie lotniczej Khmeinin. 

Dodatkowo eksperci twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby rosyjskie siły powietrzne użyły samolotu piątej generacji w trwającej wojnie. Według oficjalnych informacji Moskwa posiada mniej niż dziesięć myśliwców tego typu. Potencjalne zniszczenie Su-57, najnowocześniejszego rosyjskiego samolotu, spowodowałoby "ogromne" szkody wizerunkowe dla Rosji. Szacuje się, że koszt jednego egzemplarza wynosi 35-40 mln dolarów. Z kolei szacowany koszt całego programu Su-57 to około 1,65 mld dolarów.

Co potrafi rosyjski samolot piątej generacji - Su-57?

Su-57 został stworzony jako odpowiedź na amerykański samolot przewagi powietrznej F-22 Raptor. Część zachodnich ekspertów uważa, że myśliwiec ten nie spełnia jednak kryteriów, które decydują o mianie "piątej generacji". Zasięg maszyny wynosi 3 500 km, a maksymalna prędkość to Mach 2 (2135 km/h). Ponadto samolot może osiągać pułap 20 000 m. Maszyna wykonana jest w technologii stealth, czyli w obniżonej wykrywalności, posiada także systemy walki elektronicznej.

Myśliwiec uzbrojony jest w działko automatyczne 30 mm 9-A1-4071K, a także w pociski powietrze-powietrze R-77M i R-74M2, w pociski powietrze-ziemia Kh-38M, Kh-59MK2. Na wyposażeniu mogą znajdować się również pociski przeciwokrętowe i pociski przeciwradiolokalizacyjne. S-57 posiada m.in. zintegrowany wielofunkcyjny system radioeletroniczny SH-121, radar N036-1-01 Frontal X-bang, radar AESA, czy optyczno-elektroniczny system lokalizacji do wykrywania celów powietrznych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy