WHO ostrzega przed nową falą zachorowań. Wzrost o 77%

Według WHO do 2050 roku liczba zachorowań na raka diametralnie wzrośnie na całym świecie, a wiele osób nie będzie mogło liczyć na równe leczenie.

Ogromny wzrost zachorowań na raka w przyszłości

W 2050 roku przewidujemy ponad 35 milionów przypadków raka, co stanowi wzrost o 77% w porównaniu z szacowanymi 20 milionami przypadków w 2022 - głosi fragment oświadczenia International Agency for Research on Cancer (IARC), jednej z agencji WHO. Stworzyła ona najnowszą analizę przyszłości nowotworów na świecie z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Wyniki zebrane na podstawie danych i badań przeprowadzonych w 115 krajach wskazują, że w najbliższej przyszłości niestety nie ma możliwości szerszego pozbycia się nowotworów. Co gorsza, ciągły wzrost zachorowań na raka będzie niezwykle nierównomierny, odmiennie dotykając poszczególne państwa, czy grupy społeczne. 

Reklama

Na przykład według IARC do 2050 roku kraje z wysokimi notowaniami w rankingu Human Development Index jak np. Polska, doświadczą bezwzględnie największego wzrostu osób chorujących na raka, z dodatkowymi 4,8 mln nowymi przypadkami. Proporcjonalnie to jednak w krajach średniego i niskiego notowania nastąpi największa śmiertelność.

Nierówny świat walki z rakiem

IARC zwróciło uwagę na fakt, że zwiększenie przypadków chorób nowotworowych to efekt zarówno wzrostu światowej populacji, jak i starzenia się społeczeństwa. Ogromny wpływ będą miały też czynniki społeczno-ekonomiczne, utrzymujące nowotwory jako jedne z głównych chorób cywilizacyjnych. Mowa tu o:

  • Otyłości
  • Spożywaniu tytoniu i alkoholu
  • Zanieczyszczeniu powietrza

Z badań IARC wynika, że jak rozwój medycyny może pozwolić na leczenie nowotworów czy jeszcze lepszą profilaktykę, dużą przeszkodą będzie dostęp do nich. W przyszłości infrastruktura i technologia pozwalająca na skuteczną walkę z rakiem będzie udostępniona ludziom tylko w państwach i regionach o wysokim stopniu rozwoju.

Rozwój przypadków raka na świecie

IARC ujawniło także, jakie rodzaje raka są obecnie najczęściej diagnozowane na świecie. Wśród pięciu pierwszy jest:

  • Rak płuc
  • Rak piersi
  • Rak jelita grubego
  • Rak prostaty
  • Rak żołądka

W skali świata wzrost zachorowań na raka płuc u kobiet i mężczyzn ma być skorelowany ze wzrostem palenia papierosów w Azji. Przy tym to właśnie na walkę z rakiem płuc łożone są największe nakłady. Niemniej według badań tylko 39% krajów objęło podstawy leczenia raka w ramach usług zdrowotnych dla wszystkich obywateli, a tylko 28% - dodatkowo finansuje opiekę paliatywną.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | raki | Nowotwór | Światowa Organizacja Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy