Badania oczu pomogą w wykryciu choroby Parkinsona nawet siedem lat przed diagnozą

Naukowcy zdołali odnaleźć specjalne markery w ludzkich oczach, które wskazują na ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Nowe badanie, bazujące na sztucznej inteligencji, może okazać się przełomowe.

Organizacja non-profit National Council of Aging przekonuje, że wczesne wykrycie choroby Parkinsona, a więc i wcześniejsze rozpoczęcie leczenia, może znacznie pomóc pacjentom w prowadzeniu normalnego życia. Niestety wciąż wiele osób dowiaduje się o tej chorobie o wiele za późno.

Naukowcy z University College London i Moorfields Eye Hospital wzięli sobie za cel odnalezienie sposobu wcześniejszego wykrywania choroby Parkinsona. Jak wskazują w swoich badaniach, właśnie się im to udało.

Przełom w diagnozowaniu choroby Parkinsona

Naukowcy stworzyli rozwiązanie bazujące na sztucznej inteligencji, które jest w stanie wykryć u pacjenta oznaki Parkinsona siedem lat przed klinicznym zdiagnozowaniem choroby.

Reklama

Badania specjalistów ujawniły, że nasze oczy mogą posiadać specjalne markery choroby Parkinsona. Jak już wspomniano, nowe podejście wykorzystuje AI do szukania tych wskaźników na skanach 3D siatkówki oka.

Jak powiedział dr Siegfried Wagner: - Znalezienie oznak wielu chorób, zanim pojawią się objawy, oznacza, że w przyszłości ludzie będą mieli czas na wprowadzenie zmian w stylu życia, aby zapobiec powstaniu niektórych schorzeń, a klinicyści będą mogli opóźnić początek i skutki zmieniających życie zaburzeń neurodegeneracyjnych.

Badacze wskazują, że odkryte markery nie są pierwszym badaniem, które pokazuje, że analizując skany siatkówki oka, można rozpoznać choroby neurodegeneracyjne. W ten sposób można wykryć m.in. ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane, czy na schizofrenię.

Koherencyjna Tomografia Optyczna (OCT) tworzy skany 3D siatkówki oka w wysokiej rozdzielczości, nawet do tysięcznej części milimetra. Jednocześnie bada anomalie i niespójności w różnych warstwach komórek.

Specjaliści twierdzą, że: "Obrazy te są niezwykle przydatne do monitorowania zdrowia oczu, ale ich wartość sięga znacznie dalej, ponieważ skan siatkówki jest jedynym nieinwazyjnym sposobem oglądania warstw komórek pod powierzchnią skóry".

Sztuczna inteligencja kontra choroba Parkinsona

Naukowcy wyszkolili sztuczną inteligencję w wykrywaniu wspomnianych markerów choroby Parkinsona. Wykorzystali do tego dane pochodzące z największej na świecie bazy obrazów siatkówki oka, która zawiera około 6,2 mln pozycji. Następnie użyli danych OCT od 85 000 pacjentów, które pochodziły z brytyjskiego Biobanku.

Dr Alistair Denniston powiedział: - Ta praca pokazuje potencjał danych oka, wykorzystywanych przez technologię do wychwytywania znaków i zmian zbyt subtelnych, aby ludzie mogli je zobaczyć. Możemy teraz wykryć bardzo wczesne objawy choroby Parkinsona, otwierając nowe możliwości leczenia.

Badacze zauważają, że inne choroby mogą również być wykrywane w podobny sposób. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Neurology.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | Medycyna | choroba Parkinsona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy