Żyjemy coraz dłużej. Zmienia się też dysproporcja między obiema płciami

Według najnowszych badań, w większości krajów na świecie w ciągu ostatnich dwóch stuleci zaobserwowano poprawę długowieczności. Krótko mówiąc, żyjemy coraz dłużej. Co więcej, okazuje się, że różnica długości życia między kobietami i mężczyznami również się zmienia. Mężczyźni zaczynają doganiać kobiety.

Na całym świecie żyjemy coraz dłużej

Według nowego badania opublikowanego 17 stycznia w „PLOS ONE” kraje na całym świecie możemy podzielić na pięć klastrów. Reprezentować mają one mniej więcej pięć kontynentów. Mimo że życie na poszczególnych kontynentach różni się, czasami wręcz skrajnie, to można wyodrębnić pewne cechy wspólne.  

Okazuje się bowiem, że średnia długość życia rośnie na całym świecie. Kolejną wspólną cechą jest zmniejszenie dysproporcji między płciami i grupami krajów o różnych wskaźnikach umieralności i długowieczności.  

Reklama

Badacze zauważyli, że w większości krajów na świecie w ciągu ostatnich dwóch stuleci zaobserwowano poprawę długowieczności. W związku z czym zaczęli się zastanawiać, czy istnieje jakaś rozbieżność w poszczególnych krajach w zakresie unikalnego wzorca śmiertelności i długowieczności.  

Analiza długości życia

Wykorzystując dane zebrane ze 194 krajów z Wydziału Statystyki Narodów Zjednoczonych, zastosowali nowe podejście statystyczne, by obliczyć oczekiwaną długość życia.  

W latach 1990 i 2010 kraje te można było podzielić na pięć grup w zależności od ich charakterystyki śmiertelności. Między tymi dwoma punktami czasowymi kilka krajów zmieniło klastry. Zależne to było od prowadzonych wojen czy szkodliwych warunków społeczno-gospodarczych i politycznych. Najnowsza analiza wykazała, że we wszystkich klastrach długość życia wzrasta. 

Co więcej, różnica w umieralności kobiet i mężczyzn maleje. Naukowcy pod przewodnictwem Davida Atance’a z Universidad de Alcalá postanowili pójść o krok dalej.  

Wykorzystali swój nowy model do analizy statystycznej, by przewidzieć mniej więcej, długość życia w 2030 roku. Stwierdzili, że trendy się utrzymają.  

Należy tutaj podkreślić to, że naukowcy zbadali tendencję w poszczególnych klastrach do wydłużania życia. Pięć grup wykazuje wspólną, stałą tendencję wzrostową wskaźników długowieczności. Jednocześnie tym procesom towarzyszy stopniowe zmniejszanie się dysproporcji nie tylko między płciami, ale równie między poszczególnymi grupami.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: życie | długowieczność | Światowa Organizacja Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy