Te mapy przedstawiają świat w nietypowy sposób. Musisz je zobaczyć

Z kartografią jest jak ze sztuką. Są zasady, które obowiązują, ale jest też przestrzeń do kreatywności. Mapa to nie tylko tradycyjny obraz znany ze szkolnych atlasów. Zobacz ciekawe mapy, które przedstawiają nasz świat w nieco lżejszy sposób.

Mapy są niezwykłym źródłem wiedzy. Nic dziwnego, że mówi się, że mapy czytamy, a nie oglądamy. Za ich pomocą możemy przedstawić niezwykle dużą ilość informacji i to w sposób atrakcyjny w odbiorze. Ale z nimi jest trochę tak jak z literaturą. Jest klasyka, ale jest też miejsce na te nieco łatwiejsze w odbiorze, przedstawiające informacje w nietypowy sposób, ciekawą metodą.

Fani kartografii nieustannie wrzucają do sieci swoje dzieła, które tworzone są z pasji. Zagłębiają się w skarby dawno zaginionych cywilizacji, skomplikowane statystyki i bogatą historię. Od faktów kulinarnych po najpopularniejsze cele podróży i mapy natury - obejmują one wszystko, aby otworzyć nasze umysły.

Reklama

Zobaczmy kilka przykładów  wyjątkowych map.

Mapa "do góry nogami"

Wiesz, gdzie znajduje się najważniejsze miejsce na mapie, takie, które w największym stopniu przyciąga naszą uwagę? To środkowa część mapy i nieco powyżej centrum. Patrząc na mapę świata, widzimy w tym miejscu Europę. Co więc mają powiedzieć Australijczycy, którzy zostali wyrzuceni "w kąt"? Oni też chcieliby być w tym uprzywilejowanym miejscu na mapie, tym bardziej że dla nich Europa to drugi koniec świata. Czemu więc nie zrobić takiej mapy? Proszę bardzo. Czy jest poprawna? Oczywiście. Grenlandia jest tylko odrobinę rozcięta, ale nie oszukujmy się, nie jest to najgęściej zaludnione miejsce na Ziemi.

Przekleństwa przyjazne dzieciom

Dzieci bardzo łatwi się uczą. To oczywiście ich duża zaleta, ale również niekiedy zmora rodziców. Zwłaszcza gdy z różnych powodów zdarza się soczyście zakląć i orientujemy się, że... dziecko podsłuchało. Ale istnieją "przekleństwa" przyjazne dzieciom. Przecież nie ma nic złego w wyrażeniu "kurczę". Zobacz, jak brzmi to w innych językach.

Mapa gęstości zaludnienia Afryki

Afryka jest niezwykle zróżnicowanym kontynentem zarówno pod względem klimatu, jak i krajobrazu czy występowania surowców. To wszystko warunkuje nierównomierne zamieszkanie ludzi, czego najlepszym przykładem jest Egipt, gdzie największa gęstość zaludnienia jest w dolinie i delcie Nilu. Ta mapa w pięknych barwach pokazuje gęstość zaludnienia całej Afryki. Spróbuj zlokalizować stolice poszczególnych państw lub rzeki. Wbrew pozorom, to nie musi być wcale takie trudne zadanie.

Pokrycie Europy StreetView

Wiele osób odkrywa świat z wykorzystaniem Google Maps, w tym możliwości zwiedzania spacerując wirtualnie po świecie. Ale jak duża część Europy jest pokryta StreetView? Odpowiedź: duża. Mniejsze pokrycie jest na Islandii (ale tam jest też mniej dróg), w północnych regionach Półwyspu Skandynawskiego, kilka krajów na południu i wschodzie Europy. Ewenementem na skalę europejską są dwa państwa: Białoruś i Mołdawia. Praktycznie nie znajdziemy tu ulic, po których możemy wirtualnie pospacerować.

Najpopularniejsze hasła w Europie

Ta mapa podobno pokazuje najpopularniejsze hasła w Europie. Ok, nie damy rady tego sprawdzić. Na pytanie o realność trzeba sobie chyba samemu odpowiedzieć.

Ziemia w kształcie serca

Dawniej główną linią orientacyjną dla map świata była oś Morza Śródziemnego, czyli równoleżnik 36° szerokości geograficznej północnej. Podróże geograficzne i rozwój kartografii od XVI w. sprawiły, że główną rolę zaczyna odgrywać równik. Wiedeńscy matematycy J. Stab i J. Werner byli jednymi z pionierów tego kierunku. Obok nich należy jeszcze wymienić kartografów: Merkatora i Apiana, astronoma G. Frisiusa. Zaczęły powstawać rzuty równikowe i biegunowe, rozwijały się rzuty perspektywiczne, walcowe i stożkowe. Dalszy rozwój odwzorowań był mocno powiązany z rozwojem matematyki, geodezji i astronomii.

Jednym z ciekawszych odwzorowań, jakie możemy zobaczyć, są odwzorowania Bonne'a i Wernera (odwzorowanie Wernera jest szczególnym przypadkiem odwzorowania Bonne'a). Przedstawiają one Ziemię w kształcie serca. Te zielone wykonałem z okazji Dnia Ziemi.

Antarktyda w centrum świata

Antarktyda to jedyny niezamieszkały kontynent świata. Czasowo przebywają tam wyłącznie pracownicy stacji naukowych, a także odwiedzają ją turyści. Na wielu mapach świata pomija się ten kontynent. A co, gdyby to właśnie Antarktydę umieścić w centralnej części mapy?

Zmiana popularności przeglądarek internetowych w latach 2012-2022

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez nowoczesnych technologii. Jeszcze nie tak dawno połączenie z internetem było przeżyciem zupełnie zmieniającym nasze życie, dzisiaj jest tak powszednie, że zastanawiamy się nad nim, dopiero gdy tracimy z nim połączenie. W ciągu kilku lat na arenie przeglądarek o dominację walczyło kilka znanych marek, co widać na mapie z 2012 roku. Obecnie jedna jest bezkonkurencyjna.

Choć nie ma podanego dokładnego źródła, to możemy uznać ją za prawdopodobną. Pamiętam, że kiedyś faktycznie więcej osób korzystało z różnych przeglądarek. Teraz, w dobie smartfonów z androidem popularność zdobył Chrome.

Najbezpieczniejsze miasto

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie miasta europejskie są najbezpieczniejsze? Być może ta mapa pomoże ci zaplanować następny wakacyjny wyjazd.

Najpopularniejsze nazwiska na świecie

Czy twoje nazwisko jest jednym z niewielu w Polsce, czy wręcz przeciwnie, jest na mapie najpowszechniejszych nazwisk świata? Dzięki tym mapom możesz poznać najpopularniejsze nazwiska na całym świecie.

Największa gęstość zaludnienia Australii

Australia jest specyficznym kontynentem. Większość ludzi mieszka zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża. Ale i tu jest duże zróżnicowanie. Jak duże, to pozwala uzmysłowić sobie poniższa mapa.

Jak dużymi kawoszami są Europejczycy?

Podobno statystyczny Polak konsumu 2,5 kilograma kawy w ciągu roku. Ręka do góry, kto mieści się w statystyce, albo jest poniżej. Mnie chyba jednak bliżej do statystycznego Szweda lub Fina.

Gdzie można pić kranówkę?

Jesteśmy przyzwyczajeni do kampanii zachęcających nas do picia wody z kranu, zamiast kupowania wielokrotnie droższej wody butelkowanej. Ale czy wiesz, że nie w każdym kraju na świecie jej jakość jest tak dobra, że pozwala na bezpośrednie picie? Zaledwie 50 procent krajów dostarcza wodę o odpowiednich parametrach, a większość tych państw jest w Europie.

Najbardziej rozpoznawany obraz

Jak wyglądałaby mapa Europy, gdyby zamiast ukształtowania powierzchni przedstawić każdy kraj za pomocą najbardziej rozpoznawanego obrazu? Z pewnością mapa jest piękna i malownicza.

Polecamy na Antyweb | Polacy nie potrafią korzystać ze smartfonów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mapy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy