Oszustwa na Black Friday. Czarny Piątek to nie tylko promocje i wyprzedaże

Black Friday już 25 listopada. Wtedy rozpocznie się zakupowe szaleństwo, które potrwa aż do poniedziałku, 28 listopada, kiedy wypada Cyber Monday. Jak co roku wiele sklepów weźmie udział w tym wydarzeniu? Doświadczenie pokazuje jednak, że nie każdemu sprzedawcy i nie każdej ofercie można ufać. Jak uchronić się przed oszustwem?

Gdy zewsząd spoglądają na nas wielkie, czerwone transparenty, ogłaszające, jak wielkie są promocje i że w ogóle są wszędzie, czasem trudno jest zachować rozwagę. Łatwo uwierzyć, że przecenione towary są nam szalenie potrzebne, a okazja, która się nadarzyła, już się nie powtórzy.

Black Friday na pewno da się znaleźć uczciwe oferty. Sporą część z nich będą jednak stanowiły te fałszywe. Rok w rok Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów mierzy się ze skargami dotyczącymi promocji czy wyprzedaży, zwłaszcza w tym okresie. Najczęściej poruszany jest problem żonglowania cenamiSklepy specjalnie przed Black Friday podnoszą ceny, aby w piątek obniżyć je do regularnych lub minimalnie niższych, a nad produktem wystawić napis "PROMOCJA".

Reklama

Popularne są też ataki phishingowe. Cyberprzestępcy tylko czekają na to, aż wyjdziemy na internetowe zakupy. Ich celem jest oczywiście przejęcie konta bankowego lub danych płatniczych.

W Black Friday wszyscy chcą mnie oszukać. Jak się przed tym uchronić?

Przede wszystkim dobrze jest nie wpadać w paranoję. Choć sklepy w Polsce bardzo często wykorzystują tę okazję by podpiąć się pod amerykańskie popularne święto obniżek, na pewno da się odnaleźć atrakcyjne oferty.

Przed oszustwem uchronić się możemy na kilka sposobów. Przede wszystkim będzie to zrobienie potrzebnych, przemyślanych zakupów. Decyzje podejmowane na gorąco, często przy kasie, prawdopodobnie nie będą najlepsze. W Black Friday dobrze jest kupić rzeczy, na których naprawdę nam zależy, jakich potrzebujemy i jakie faktycznie i tak byśmy je kupili.

Co więcej, możemy z wyprzedzeniem sprawdzać, jaka jest cena upatrzonych przez nas produktów. Niektóre serwisy dają możliwość przejrzenia historii cen. Zrobimy to między innymi na CENEO, w którym możemy nawet ustawić alert na upragnioną przez nas cenę, w witrynie CenowarkaFake Friday czy na Skąpiec.pl.

Black Friday. Jakie prawa ma kupujący?

Powinniśmy także zawsze sprawdzać, czy na pewno znajdujemy się na właściwej stronie internetowej. Weryfikować powinniśmy również ewentualnych sprzedających i sklepy. Zawsze warto sprawdzić oceny, opinie klientów i poprawność opisów towarów. Zwróćmy też uwagę na to, czy sklep korzysta z szyfrowanej transmisji - w pasku adresu poszukując kłódki oraz przedrostka "https".

Nie zapominajmy też o tym, że również w przypadku zakupów w ramach Black Friday przysługują nam pewne prawa. Jeśli robimy zakupy przez internet, mamy 14 dni na odstąpienie od zakupu bez podawania przyczyny. W sklepach stacjonarnych ewentualny zwrot zależy od dobrej woli sprzedawcy - warto o to zapytać przed dokonaniem zakupu. Ponadto pamiętajmy też o możliwości zareklamowania towarów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Black Friday | promocje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy