Odnaleziono 4500-letnią budowlę. Pałac Władców należał do Sumerów

Doktor Sebastien Rey we współpracy z British Muzeum dokonał zaskakującego odkrycia w ramach projektu Girsu. Odnaleziono 4500-letni Pałac Władców, setki tabliczek z pismem klinowym i świątynię poświęconą sumeryjskiemu bogu. Wspomniany projekt jest finansowany przez Getty Museum w Los Angeles i trwał z przerwą od 2015 roku.

Archeolog Sebastien Rey uważa, że trzyma klucz do większej ilości informacji o jednej z pierwszych znanych cywilizacji. Girsu, jedno z najwcześniejszych znanych miast w historii ludzkości, zostało zbudowane przez starożytnych Sumerów, którzy między 3500 a 2000 lat p.n.e. wynaleźli pismo, zbudowali pierwsze miasta i stworzyli pierwsze kodeksy prawne. Starożytne miasto zostało po raz pierwszy odkryte 140 lat temu, ale miejsce to stało się celem grabieży i nielegalnych wykopalisk.

Pałac Władców starożytnego sumeryjskiego miasta Girsu — obecnie znajdującego się w Tello w południowym Iraku — został odkryty podczas prac terenowych w zeszłym roku przez brytyjskich i irackich archeologów. Wraz z nim odkryto ponad 200 tabliczek z pismem klinowym, zawierających zapisy administracyjne starożytnego miasta.

Reklama

Wraz z odkryciem pałacu i tablic, zidentyfikowano również świątynię poświęconą sumeryjskiemu bogu, Ninĝirsu. Przed tymi pionierskimi pracami terenowymi jej istnienie było znane jedynie ze starożytnych inskrypcji odkrytych przy okazji pierwszych udanych wykopalisk w starożytnym mieście.

Autor odkrycia był oskarżany o nieprawdomówność

Archeolog, który doprowadził do odkrycia zaginionej sumeryjskiej świątyni w Girsu, zaznaczył, że został wielokrotnie oskarżony przez niedowiarków o wymyślanie oraz marnowanie funduszy. Jakie są dalsze plany odkrywcy? Doktor Rey chciałby następnie odnaleźć świątynię Gilgamesza.

Starożytni Sumerowie mogą nie być tak dobrze znaną cywilizacją jak starożytni Egipcjanie czy Grecy, ale według doktora Timothy'ego Pottsa, dyrektora Getty Museum, Girsu jest "prawdopodobnie jednym z najważniejszych miejsc dziedzictwa na świecie, o którym wie bardzo niewiele osób".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | odkrycia naukowe | Irak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy