Zabiera ZUS-owi i daje użytkownikom

Czy program Płatnik, który zmonopolizował opcję tworzenia i przesyłania dokumentów do ZUS zostanie obrabowany przez swojego konkurenta - Janosika?

Anglicy mieli Robin Hooda, a my "mieliśmy" Janosika. Obydwu panów łączyło to, że odbierali bogatym i dawali biednym. Jednak ten Janosik, o którym piszemy nie jest banitą, ale programem komputerowym mającym być alternatywą dla Płatnika, jedynego jak do tej pory programu do tworzenia i przesyłania dokumentów do ZUS.

Reklama

Sam Janosik został oparty na Pythonie oraz XML będącym jego wewnętrznym formatem danych. Docelowo program ma funkcjonować na czterech platformach: Linux, Windows, FreeBSD i Mac OS X ale twórcy projektu nie wykluczają możliwości stworzenia wersji Janosika działających i na innych platformach. Python to interpretowany, interaktywny język programowania stworzony przez Gudio van Rossuma.

Python jest też językiem niewymuszającym jednego stylu programowania, pozwalając na stosowanie różnych stylów. Można w nim stosować programowanie obiektowe, strukturalne i funkcyjne. Język ten odrzucił złożoną składnię na rzecz bardziej oszczędnej i bardziej czytelnej. Python wykorzystuje się często do tworzenia dużych projektów jak serwery aplikacji czy systemy wymiany plików. Możliwe, że to było istotnym kryterium, którym kierowali się twórcy Janosika, ale zapewne nie jedynym. Kolejną rzeczą przemawiającą na korzyść Pythona może być przejrzystość jego kodu źródłowego. Posiada on również prosty układ graficzny i używa angielskich słów tam gdzie inne języki korzystają ze znaków interpunkcyjnych. Sporym atutem jest też zapewne rozbudowana biblioteka standardowa umożliwiająca jego stosowanie do wielu zadań.

Moduły w bibliotece można uzupełniać modułami pisanymi w C lub Pythonie, co poszerza stanowczo jej możliwości. Biblioteka standardowa w Pythonie jest szczególnie dobrze dostosowana do tworzenia aplikacji sieciowych, dlatego, że obsługuje znaczna liczbę standardowych formatów i protokołów, (np. MIME, http). Do biblioteki standardowej dołączone są także moduły umożliwiające tworzenie GUI (ang. Graphical User Interface - Graficzny Interfejs Użytkownika).

Dowiedz się więcej na temat: oprogramowanie | Linux | Microsoft | ZUS | drukowanie | Janosik | płatnik

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje