Wydrukuj hologram z Xeroxem

Firma Xerox zaprezentowała nową technologię o nazwie Glossmark, która umożliwia drukowane hologramów na zwykłych drukarkach biurowych. Technologia ta gwarantuje autentyczność dokumentu, gdyż hologram nie kopiuje się. Nie można go też w łatwy sposób podrobić.

Nowe rozwiązanie Xeroxa, choć wciąż jest dalekie od wprowadzenia do powszechnego użytku, wskazuje jednak kierunek w jakim powinny być prowadzone działania nad opracowaniem technologii ochrony dokumentów drukowanych. Na świecie wydawane są setki milionów dolarów na technologie szyfrowania, które maja zabezpieczać kopie materiałów znajdujące się na komputerach. Jednak niewielka część tych pieniędzy przeznaczana jest na rozwój metod zabezpieczania przed kopiowaniem wydrukowanych już dokumentów, czy nagrywaniem piosenek, które są emitowane z ogólnodostępnych głośników.

Reklama

Naukowcy z laboratorium Xeroxa jeszcze długo pracowali by nad technologia umożliwiającą wydruk lśniących znaków, gdyby nie przypadkowe odkrycie. Przełomowym wydarzeniem było zastosowanie specjalnego tonera ? podobnego do plastiku ? który został użyty w procesie wydruku. Naukowcy próbując znaleźć sposób ograniczenia niepożądanych odbić, zauważyli że są w stanie nimi manipulować, kontrolując obszar na którym były drukowane błyszczące obszary. Nadrukowany znak nie jest widoczny kiedy patrzy się na wydrukowany dokument na wprost, pojawia się dopiero wtedy gdy wydruk trzymany jest pod pewnym kątem.

Choć na razie brak łatwego sposobu wykorzystania nowej technologii Xeroxa w drukarkach tej firmy, to wynalazek ten może pomóc firmie w zmaganiach na rynku z konkurencyjnymi markami, m.in. Ikon i Canon.

(4D)

Dowiedz się więcej na temat: technologia

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje