Reklama

VIA wygrywa z Intelem

Tajwański producent chipsetów, procesorów, a ostatnio również płyt głównych - VIA - poinformował o zwycięstwie w toczącym się przed sądem Północnej Kalifornii procesie, w którym Intel - największy amerykański producent procesorów - oskarżał tajwańską firmę o bezprawne wykorzystywanie opatentowanej przez siebie technologii "fast write" wykorzystywanej w komunikacji układu graficznego z procesorem i pamięcią. Proces rozpoczął się w 1999 i był jednym z pierwszych (jak również jednym z wielu) pozwów złożonych przez amerykańską firmę, a oskarżających VIA o złamanie rozlicznych praw patentowych.

Reklama

Jeden z "najświeższych" pozwów, złożony w sądach w Stanach Zjednoczonych, Europie i na Tajwanie we wrześniu br, dotyczy kontrowersyjnego układu sterującego VIA Apollo P4X266 przeznaczonego do obsługi procesorów Pentium 4. Intel uważa, że układ ten wykorzystuje szereg rozwiązań opracowanych specjalnie dla Pentium 4.

Reklama

Złośliwi komentatorzy zwracają jednak uwagę na inny aspekt tych pozwów - rozwiązania VIA okazują się bowiem niejednokrotnie o wiele wydajniejsze i tańsze niż oryginalne produkty Intela. Tak jest właśnie w przypadku spornego chipsetu Apollo P4X266, który umożliwia produkcję tanich oraz wydajnych platform dla procesorów Pentium 4.

Prawnicy VIA spodziewają się, że również kolejne sprawy rozstrzygane będą na korzyść tajwańskiej firmy, jednak czy jej "bezczelność" nie odwróci od niej przychylności sądów? Przedstawiciele VIA zapowiedzieli bowiem przed kilkoma tygodniami, że zamierzają produkować nie tylko układy dla P 4, ale również same procesory.

AB/INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: intel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje