Ucieczka z krainy okienek

Znowu problemy z Windowsem? Chciałbyś skorzystać z innego systemu operacyjnego? Mamy dla was wszystkie możliwe alternatywy.

- Windows doprowadzał mnie do szału - wspomina była użytkowniczka systemu operacyjnego spod znaku Microsoft, zapewne wypowiadając na głos, co myślą tysiące osób korzystających z okienek każdego dnia. - Miałam już dość kolejnych komunikatów o błędach. Mój brat odinstalował Windowsa i postawił na komputerze jedną z dystrybucji Linuksa. To było jak odzyskanie wolności - opisuje ucieczkę ze świata Okienek obecna użytkowniczka dystrybucji Linuksa o nazwie Aurox.

Reklama

Przełamujemy "Esperanto Gatesa"

Według globalnych analiz około 90 proc. korzystających z komputerów ma na swoim komputerze zainstalowany system operacyjny spod znaku Windows. Microsoft udało się zdominować rynek. To swoistego rodzaju "esperanto Gatesa" ma swoje dobre strony, ale w ostatecznym rozliczeniu okazuje się, że użytkownicy chcący skorzystać z czegoś innego niż Windows mają małe pole do manewru. Przynajmniej teoretycznie - alternatywy jak najbardziej istnieją.

Aż 91 polskich internautów korzysta z Windows XP. Jeśli zajrzymy na statystyki systemów operacyjnych wykorzystywanych przez osoby czytające serwis Nowe Technologie w INTERIA.PL uzyskamy podobny obraz:

1 Windows 98,11%

2. Linux 1,31%

3. Macintosh 0,43%

4. SymbianOS 0,02%

5. iPhone 0,01%

6. SunOS >0,00%

7. FreeBSD > 0,00%

8. iPod > 0,00%

9. Playstation 3 > 0,00%

10. PSP > 0,00%

Ranking na bazie Google Analytics

Przewaga Windows jest miażdżąca, widzimy jednak 3 inne systemu operacyjne - Linux (różne jego dystrybucje), rodzinę systemów operacyjnych Apple Mac OS X (co ciekawe - jest to system uniksopodobny) oraz rodzinę Unix (FreeBSD oraz SunOS). Pozostałe pozycje na liście to mobilny system wykorzystywany w telefonach komórkowych (SymbianOS), a także własne systemy urządzeń takich jak iPod, PlayStation 3 oraz PlayStation Portable. Te ostatnie nie stanowią alternatywy dla Windows - pozostałe, jak najbardziej. Pora omówić OS-y (skrót od Operating System - System Operacyjny), które mogą nam ułatwić ucieczkę ze świata okienek.

Szukasz darmowego oprogramowania? Tu znajdziesz wszystko

Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | testy | komputery | system operacyjny | firmy | ucieczka | apple | Linux

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje