Reklama

Tylko dla Windows?

Serwis "The Inquirer" poinformował o nowej metodzie "walki" z oprogramowaniem Open Source. Według informacji serwisu najnowszy notebook Toshiby Satellite P25 ma rozwiazania uniemożliwiające zainstalowanie na nim Linuxa jako drugiego systemu. Komputer jest dostarczany z systemem Windows XP Home, który należy bootować z DVD (a nie jak dotąd instalować z CD-ROM-u), co praktycznie uniemożliwia uruchomienie programu pozwalającego na stworzenie partycji pod Linuksa (np. Partition Magic).

Oczywiście - każde zabezpieczenie jest do "obejścia", ponadto można sformatować dysk i nagrać na nim wyłącznie Linuxa - takie "zabezpieczenie" jednak zapewne skutecznie odstraszy mniej zdesperowanych i mniej zaawansowanych użytkowników.

Reklama

Sposób ten zdenerwował jednak część użytkowników, którzy uważają, że skoro (w cenie komputera) płacą za legalną wersję Windows - powinni otrzymać ją w takiej wersji, która umożliwi różne eksperymenty (m.in. równoległą instalację drugiego systemu).

Zapytani pracownicy przez "The Inquirer" Toshiby twierdzą, że "gotowe Windows na DVD" mają służyć uproszczeniu obsługi komputera. Nie potrafili jednak odpowiedzieć w jaki sposób rozwiązać opisany wyżej problem, ani, czy jest to rozwiazanie celowe, czy przypadkowe.

Dowiedz się więcej na temat: DVD | zabezpieczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje