Reklama

Ten człowiek wynalazł laptopa

Brytyjski "The Guardian" pisze o nim, że "zamknął świat w walizce". Tak, trzeba przyznać, że człowiek, który wymyślił laptopa, zmienił nasze życie nie do poznania i należy mu się wielki szacunek. Czy świat bez komputera w walizce byłby taki sam?

Bill Moggridge w 1979 roku stworzył pierwszego laptopa w takiej formie, w jakiej znamy go dzisiaj - zamykanej walizeczki. Pierwsze przenośne komputery powstawały wprawdzie już pod koniec lat 60., ale trzeba było kolejnych 10 lat, aby pojawił się pomysł genialny w swojej prostocie i ergonomii. Tak genialny, że GRiD Compass trafił na statek kosmiczny NASA oraz był wykorzystywany przez amerykańskie służby specjalne.

Reklama

To, czy Brytyjczyk Bill Moggridge faktycznie był tym pierwszym, który stworzył komputer zamknięty w walizce, nie jest oczywiste (podobny design powstawał jednocześnie np. w Australii), ale z pewnością był absolutnym pionierem. Między innymi za to otrzymał 2010 Prince Philip Designers Prize - nagrodę przyznawaną od przeszło 50 lat za podobne wynalazki ułatwiające życie.

GRiD Compass wydałby się nam z pewnością znajomy z wyglądu, choć nie miał ani dysku twardego, ani napędu dyskietek, o płytach CD (wynalezionych mniej więcej w tym samym czasie) nie wspominając. Dla brytyjskiego "The Guardian", który opisuje historię Moggridge'a, oczywisty jest wiekopomny wkład designera w rozwój laptopów. Ale my, gwoli ścisłości, musimy oddać sprawiedliwość innym.

Pewnie nie byłoby GRiD-a, gdyby nie Dynabook powstały w latach 60. w laboratoriach Xerox PARC, stworzony przez Alana Kaya. Natomiast w latach 1981-82 w Australii powstał składany komputer Dulmont Magnum, który jednak do sprzedaży trafił 3 lata później. Tym samym wiele wskazuje na to, że kosztujący 8150 dolarów GRiD Compass 1100 stworzony przez Moggridge był pierwszym komputerem, który można było złożyć i przenieść.

Czy składane komputery to szczyt pod względem ergonomii i wygody użytkowania? Cóż, przyzwyczajenie robi z pewnością wiele, ale od czasu, gdy można tak łatwo przenosić tak bardzo zaawansowane i zarazem wygodne w użytkowaniu maszyny, z pewnością wiele w naszym świecie się zmieniło.

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Życie | laptop

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje