Taniej kupić nowy komputer

Masz stary komputer ? kup nowy, będzie taniej ? tak ogólnie można podsumować wyniki najnowszych badań Gartnera pod nazwą "Całkowite koszty posiadania komputerów w cyklu 4,5 i 6-letnim?. Okazuje się, że choć najkorzystniejszym wariantem jest wymiana sprzętu komputerowego co trzy lata, większość firm używa komputerów znacznie dłużej.

Jak wyjaśnia Gartner, wykorzystywanie tych samych komputerów przez cztery lub więcej lat powoduje przekształcenie kosztów z bezpośrednich wydatków na nowy sprzęt, czy oprogramowanie w pośrednie wydatki związane z mniejszą wydajnością pracowników, czy okresami przestoju w pracy.

Reklama

Dzieje się tak dlatego, że średnia roczna wskaźnika TCO (całkowite koszty posiadania) dla komputerów utrzymuje się na podobnym poziomie zarówno w okresie trzech lat, jak również w czasie 4-6 lat, natomiast zmienia się obiekt generujący koszty ? z nowego komputera na pracownika, który pracując na przestarzałym sprzęcie jest mniej wydajny.

Analitycy Gartnera zalecają maksymalnie czteroletni cykl wymiany komputerów dla pracowników szeregowych, zaś zalecany czas pracy komputerów dla pracowników wysoko wyspecjalizowanych to trzy lub mniej lat. Wymiana co pięć lat dopuszczalna jest tylko w sytuacji, gdy aplikacja uruchamiana jest sporadycznie i nie wymaga unowocześnienia. W opinii analityków Gartnera, dłuższy okres używania komputerów prowadzi do znacznej dywersyfikacji sprzętu i oprogramowania w firmie, co jest zjawiskiem niekorzystnym.

(4D)

Dowiedz się więcej na temat: wymiana | komputer

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje