Reklama

Śledzą ponad 20 000 komputerów

Już ponad 20 000 użytkowników dołączyło do exo.repository, publicznie dostępnej bazy danych, która na bieżąco anonimowo śledzi konfigurację i wydajność podłączonych do niej komputerów i serwerów z systemami Windows.

To część projektu Windows Pulse, który dzięki zestawowi specjalistycznych narzędzi daje w czasie rzeczywistym wgląd w statystyki dotyczące sposobu wykorzystywania komputerów.

Reklama

Windows Pulse i exo.repository są dziełem firmy Devil Mountain Software. Exo.repository to najbardziej wszechstronna na świecie baza danych, która w czasie rzeczywistym przekazuje informacje na temat systemu i aplikacji - twierdzi Randall Kennedy, szef Devil Mountain Software.

Z badania ponad 20 000 dołączonych maszyn możemy dowiedzieć się na przykład, że systemu korzystające z kilku rdzeni obliczeniowych są bardziej popularne (mają ok. 50 proc. rynku) od jednordzeniowych (ok. 40 proc.). Pozostałe 10 proc. rynku należy do systemów czterordzeniowych. Wśród procesorów zdecydowanie dominują produkty Intela (ok. 75 proc.), podobnie zresztą jak na rynku kart graficznych (ok. 50 proc,). Reszta GPU należy do ATI (ok. 28proc.) i Nvidii (ok. 22 proc.). Na ponad 30 proc. komputerów zainstalowano od 2 do 3 gigabajtów RAM. Powyżej 20 proc. korzysta z 1-2 GB, a mniej niż 10proc. z ponad 4 GB. Najwięcej pamięci RAM jest zainstalowanych w komputerach z systemem Window 7. Następna w kolejności jest Vista, a po niej Windows XP. Nie powinno to dziwić, gdyż przeważnie nowsze wersje OS-u instalowane są na nowszym, a więc lepiej wyposażonym, sprzęcie.

Ciekawych informacji dostarcza badanie uruchamianego oprogramowanie. W pakiecie MS Office najczęściej używanym programem jest Word, następnie Excel i Outlook. Z kolei najpopularniejszym odtwarzaczem multimediów jest Windows Media Player. Za nim uplasowały się iTunes, VLC i Winamp.

Wśród przeglądarek najpopularniejszy jest oczywiście Internet Explorer, który używany przez 80% użytkowników. Za nim, z niemal 50-procentowym udziałem uplasował się Firefox, a następnie Chrome (ok. 20%). Microsoft ma za to poważnego konkurenta na rynku komunikatorów. Na 15% systemów zainstalowano Skype'a, który lekko wyprzedził microsoftowego Messengera.

Warto też rzucić okiem na rozkład popularności pakietów biurowych. Ponad 30 proc. osób używa MS Office 2007, nieco ponad 20 proc. korzysta z wersji MS Office 2003, a kilkanaście procent pracuje na Open Office.

Wśród systemów operacyjnych najpopularniejszy jest XP (nieco ponad 60 proc.), później Vista (ok. 30 proc.), a na końcu, z kilkuprocentowym udziałem - Windows 7.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje