Samsung S1 Mini - pojemność w wymiarze S

Mówiąc "pamięć przenośna" mamy obecnie najczęściej na myśli urządzenie oparte na konstrukcji wykorzystującej technologię FLASH. Myśl ta ma swoje korzenie w statystyce, która mówi, iż najczęściej przenosimy małe ilości danych, a wymiary urządzenia odgrywają kluczową rolę.

W przypadku pamięci FLASH parametr opłacalności, czyli ceny 1GB pojemności schodzi na dalszy plan - szczególnie gdy urządzenie nie jest używane jako nośnik kopii zapasowych naszych danych, a jedynie jako zastępstwo dla wysłużonej (dla niektórych już chyba nieznanej) dyskietki lub płyty CD/DVD.

Reklama

Jednakże gdy wybór medium przenośnego związany jest z archiwizacją, a nie tylko przenoszeniem danych, nasz wzrok kieruje się ku przenośnym dyskom twardym. Ich cena jest wysoka względem pamięci FLASH, jednak cena 1GB pojemności jest nieporównywalnie niższa. Przykładowo: PenDrive o pojemności 4GB to dziś wydatek około 50zł, oznacza to że za każdy gigabajt pojemności płacimy 12.50zł.

Chcąc myśleć o archiwizacji, nie będziemy brali pod uwagę pamięci o tak niskiej pojemności. Rozpatrzmy zatem PenDrive'a o pojemności 64GB, którego cena to około 650zł - cena jednego gigabajta to około 10zł, czyli już taniej.

Pojemność ta może się jednak okazać nadal niewystarczającą, wtedy kierujemy swe oczy w kierunku wspomnianych dysków przenośnych. Przykładowy dysk twardy 2.5" o pojemności 320GB kosztuje około 400zł - koszt 1GB danych to tylko 1.25zł - różnica zatem jest kolosalna. Dyski 2.5" pomimo swoich względnie małych rozmiarów, są w porównaniu z pamięciami FLASH mało poręczne.

Samsung S1 Mini

Producenci dysków twardych dość szybko to zauważyli i podążyli w kierunku miniaturyzacji. Najbardziej zminiaturyzowane, tradycyjne dyski twarde miały rozmiar 1" i wywołały dość nikłe zainteresowanie odbiorców. Bardziej kuszącą propozycją są dyski twarde 1.8".

Wraz z obudową wyposażoną w interfejs USB 2.0, dysk twardy 1.8" bez problemu mieści się nawet w najciaśniejszej kieszeni. Pomimo tego, że dyskowi twardemu 1.8 daleko do wymiarów dzisiejszych PD, to wydaje się to być solidna konkurencja pamięci dyskretnych. Dysk, który chcemy zaprezentować charakteryzuje się pojemnością 120GB w cenie poniżej 4zł za gigabajt, przy zachowaniu wymiarów nie przekraczających 87x62x15mm - czyli w przybliżeniu tyle, co trzy popularne PenDrive'y.

Firma Samsung jest słabo kojarzona z tzw. segmentem storage rynku komputerowego. Logo firmy pojawia się najczęściej na naszych monitorach, napędach optycznych czy peryferiach takich jak drukarki - poszukując przenośnego syku twardego nie spodziewali byśmy się jeszcze niedawno, że będziemy brać pod uwagę produkt właśnie tej marki.

Przenośny dysk twardy 1.8" Samsung S1 Mini o pojemności 120GB. To co odróżnia go od pamięci FLASH, to przede wszystkim rząd pojemności i wydajności, to co zaś odróżnia go od najpopularniejszych dysków 2.5" to rozmiary. Dysk ten wydaje się być częścią wspólną zbiorów pamięci FLASH i dysków twardych 2.5".

Dysk komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0 i nie wymaga dodatkowego zasilania, a ponadto wyposażony jest w automatyczny mechanizm zarządzania energią, który odcina zasilanie i parkuje głowice dysku po 5min bezczynności - pozwala to zaoszczędzić wiele energii w przypadku używania komputera przenośnego, oraz przedłużyć czas życia samego urządzenia.

Obudowa dysku, mimo tego że bardzo klasyczna w kształcie, wykonana jest bardzo oryginalnie - zbudowana z dwóch nachodzących na siebie części, niczym awers i rewers. Awers to ramka z twardego plastiku imitującego aluminium i wypełnienie, które jest wykonane z materiału wizualnie przypominającego karbon - śniące drobinki wtopione w czarną masę z ciekawym deseniem pokryte zostały bezbarwnym, błyszczącym lakierem.

Rewers wykonano także z plastiku, jednak imituje on fakturę skóry. W awers wtopione zostało logo firmy oraz tabliczka znamionowa.

Zawartość

Samsung S1 mini to nie tylko zewnętrzny dysk twardy. W samym opakowaniu znajdziemy zestaw dwóch kabli USB-miniUSB.

Pierwszy z nich to standardowy kabel o długości 0.75m, drugi zaś to miniaturowy, kieszonkowy kabel o długości 10cm - kabel ten posiada elastyczne zbrojenie wokół przewodów co pozwala na jego formowanie, zaś same wtyczki zrobione są z niezwykle twardego, błyszczącego plastiku i opatrzone są logo producenta.

W opakowaniu znajduje się także mini instrukcja obsługi i wskazówki dotyczące użytkowania dysku.

Na tym jednak nie kończy się zawartość zestawu. W pamięci dysku znajduje się bowiem zestaw oprogramowania służącego do backupu danych, szyfrowania danych zapisanych na dysku twardym S1 mini oraz obszerniejsze instrukcje obsługi dysku w wielu językach (w tym po polsku) i instrukcje obsługi oprogramowania (tutaj już zabrakło języka polskiego).

Wydajność

Testy wydajności dysku Samsung S1 mini przeprowadziliśmy w dwóch programach. Pierwszy z nich to ATTO - program ten pozwala na precyzyjne określenie parametrów transferu i dostępu do urządzenia.

W programie ATTO badaliśmy wydajność odczytu i zapisu pliku o rozmiarze 16MB przy różnych porcjach danych: od 0.5kB do 8MB, przy bezpośrednim dostępie do pamięci i czterokrotnym wykonywaniu każdego z transferów.

Podsumowanie

Zewnętrzny dysk twardy powinno oceniać się przez pryzmat czterech jego cech, z których trzy można określić bez najmniejszych problemów podczas procedury testowej. Pierwsza cecha to jakość wykonania obudowy, która w przypadku Samsunga S1 mini jest na wysokim poziomie, zarówno technicznym jak i estetycznym.

Druga cecha to wydajność - S1 mini charakteryzuje się niemalże symetryczną wydajnością przy odczycie i zapisie danych i to we wszystkich badanych przedziałach wielkości paczek danych. Jest to niezwykle rzadka cecha, która pozwala na osiągnięcie najwyższej wydajności użytkowej. Sam transfer, który utrzymuje się na poziomie prawie 25MB/s jest wystarczający do sporadycznego przenoszenia danych jak i do wykonywania kopii zapasowych, nawet tych bardzo obszernych.

Trzecia z cech, to stosunek ceny do pojemności i wyposażenia (w tym załączonego oprogramowania). Samsung S1 mini nie należy do produktów tanich w zakupie, jednak cena 1GB powierzchni dyskowej nie jest wygórowana.

Pojemność 120GB jest w pełni wystarczająca do przenoszenia danych oraz wykonywania kopii zapasowych w zwykłym (komputerowym) gospodarstwie domowym. Cennym dodatkiem do prezentowanego urządzenia, jest opisywane wcześniej oprogramowanie, które naszym zdaniem warte jest wydanych nań złotówek - tym bardziej, że w przypadku konkurencyjnych dysków twardych 1.8" często nie dostajemy żadnego oprogramowania wraz z urządzeniem.

Czwarta cecha, którą trudno ocenić to niezawodność. Parametr ten oceniać mogą tylko posiadacze danego urządzenia lub sam producent - wy wolimy ufać pod tym względem użytkownikom, którzy zdają się być w tej kwestii bardziej wiarygodnym i miarodajnym źródłem informacji. Niestety nie posiadamy żadnych informacji na temat awaryjności tego dysku. Powody mogą być przynajmniej dwa: albo dysk jest tak mało popularny, co jest możliwe, albo jest tak mało awaryjny, że nikt się na niego publicznie nie żali - czego temu produktowi życzymy.

Podsumowując podsumowanie: Samsung S1 mini, to alternatywa dla pamięci FLASH o dużej pojemności, która może okazać się niewystarczająca oraz poważna konkurencja dla przenośnych dysków 2.5", których rozmiary mogą okazać się za mało mobilne.

PLUSY

- dobra wydajność,

- wykonanie,

- oprogramowanie

-stosunek cena/pojemność

MINUSY

- Problem z kompatybilnością programu Samsung SecretZone z systemami 64-bitowymi

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: logo | Pendrive | wydajność | Dysk | pojemność | dysk | Samsung
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy