Reklama

Przechowywanie danych

Zdjęcia z wakacji, prezentacje i wypracowania, filmy i muzyka, zapisy z ulubionej gry - na komputerach przechowujemy coraz więcej danych. W dodatku z biegiem czasu coraz cenniejszych. Na co dzień nie zaprzątamy sobie nimi głowy, ale skoro są dla nas ważne, warto poświęcić nieco czasu, by magazynować je w sposób jak najbardziej przemyślany.

Reklama

Możliwości mamy całe mnóstwo. Te najbardziej popularne to dyski twarde, nagrywalne płyty DVD oraz pendrive'y. Zalety tych pierwszych są oczywiste: bardzo duże pojemności, czas dostępu do danych i atrakcyjna cena. Pod tym ostatnim względem nadal nieco lepiej wypadają wprawdzie płyty DVD, ale różnica jest już bardzo mała. Osobną kategorię stanowią pendrive'y, które wykorzystywane są jednak przede wszystkim do przenoszenia danych. W tym zastosowaniu są obecnie bezkonkurencyjne: choć trzeba za nie zapłacić więcej niż za płyty DVD, wygoda ich użytkowania jest zazwyczaj (o ile kupimy w miarę szybki model nieporównywalnie większa.

Reklama

Dyski twarde

Największą ich zaletą jest błyskawiczny dostęp do gigabajtów (a nawet terabajtów) danych. Oczywiście wiele zależy od umiejętności utrzymywania na nich porządku, ale nawet jeśli ktoś tego nie znosi, dzięki funkcji wyszukiwania i tak informacje odnajdzie, bez potrzeby sięgania na półkę czy do szafki.

Trzymanie plików na dyskach jest przy tym dość bezpieczne. Komputerem (przynajmniej stacjonarnym) nikt raczej nie rzuca, a to właśnie uszkodzenia mechaniczne są największym wrogiem twardzieli. Oczywiście cenne dane i tak powinno się trzymać w więcej niż jednym miejscu. Mimo bardzo dużej niezawodności i wieloletniej gwarancji HDD też ma prawo się popsuć, a odzyskiwanie informacji po większej katastrofie, choć możliwe (patrz: s. 130), jest dość kosztowne - zwłaszcza w porównaniu np. do cen dysków DVD, które są najtańszym domowym sposobem na trzymanie kopii zapasowych.

Przy obecnych cenach dysków coraz więcej osób decyduje się na kupno kolejnego. Można go oczywiście podłączyć "tak po prostu", ale znacznie ciekawsze możliwości uzyskamy poświęcając trochę czasu na zabawę z RAID. I nie, nie chodzi tu o środek na owady, a o sposoby, by dane na dysku były jeszcze bardziej bezpieczne, a korzystanie z nich -wygodniejsze.

...A może by tak RAID?

RAID to skrótowiec od angielskiej nazwy Redundant Array of Independent Disks, czyli po naszemu nadmiarowa macierz niezależnych dysków. Technologia ta pozwala połączyć kilka dysków fizycznych w jeden logiczny, widoczny np. w Windows, i dostępna jest sprzętowo nawet w tanich płytach głównych (rozwiązania programowe np. w Windows są mniej polecane ze względu na dodatkowe obciążenie procesora). Co to daje? Wszystko zależy od znajdującej się za oznaczeniem RAID cyferki, określającej poziom macierzy.

Artykuł pochodzi z CD Action 5/2008 - więcej o zawartości magazynu dowiesz się klikając na ten link!

CD Action

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dysk | DVD | pojemność | przechowywanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje