Krok 2. Demontaż matrycy LCD
- Za pomocą małego śrubokręta podważ zatrzaski z jednej strony obudowy ekranu i przesuwaj się dalej po krawędzi. Drugiego śrubokręta używaj jako rozpieraka, aby rozłączone zatrzaski nie zamykały się ponownie.
- Ramkę matrycy odłóż na bok. Od pokrywy zewnętrznej odkręć inwerter matrycy (4). Odłącz od niego przewód łączący go z matrycą.
- Odkręć zawiasy mocujące matrycę do reszty laptopa i śrubki samej matrycy. Jeśli w pokrywie znajdowały się zaczepy matrycy, także je zdemontuj. Wszystkie elementy posegreguj i odłóż w jedno miejsce.
- Nożem tapicerskim usuń znaki firmowe z górnej części pokrywy matrycy.
Artykuł pochodzi z magazynu komputerowego NEXT
Krok 3. Przygotowanie powierzchni
- Weź kilka kartek arkusza A4 oraz taśmę malarską. Za ich pomocą zabezpiecz wszelkie elementy po wewnętrznych stronach obudowy, które nie mogą być malowane (5). Dotyczy to gąbek dystansujących i folii ekranujących.
- Taśmą malarską zabezpiecz złącze baterii. Nożem tapicerskim dotnij ją tak, by tylko chroniła styki złącza, a nie zakrywała obszaru, który ma zostać polakierowany.
- Weź teraz papier o ziarnistości 1000. Za jego pomocą dokładnie zmatuj całą powierzchnię wszystkich pokryw obudowy notebooka. Nie pomijaj takich elementów, jak bateria czy przyciski touchpada.
- Szmatką wytrzyj dokładnie wszystkie elementy, które zostały przetarte papierem ściernym. Zwróć szczególną uwagę na wcześniejsze rysy - czy nadal są widoczne, czy też zostały wyrównane. Jeśli nadal je widać, trzyj papierem te miejsca do czasu całkowitego ich wygładzenia.
- Jeśli rysy są na tyle głębokie, że papierem ściernym nie da się ich zniwelować, zostaw je. Na późniejszym etapie wypełnisz je szpachlą blacharską i wyrównasz papierem ściernym.
- Na czystą szmatkę nalej odrobinę benzyny ekstrakcyjnej i ponownie przetrzyj wszystkie elementy. Papier o ziarnistości 1200-1500 zmocz w wodzie destylowanej i wygładź wszystkie elementy przeznaczone do malowania.
Krok 4. Wyrównanie rys
- Przygotuj niewielką ilość szpachli blacharskiej lub szpachli do plastiku i wymieszaj ją z utwardzaczem. Tak spreparowaną masę nałóż na przygotowane przed chwilą miejsce (foto 6). Nie zalep przypadkiem fabrycznie przygotowywanych otworów - zawczasu nadmiar szpachli usuwaj ostrzem. Poczekaj, aż całkowicie zaschnie.
- Miejsce, na które została nałożona szpachla, wygładź, używając papieru ściernego o ziarnistości 1200-1500. Po tej operacji znów przygotuj niewielką ilość szpachli wraz z utwardzaczem i ponownie rozprowadź ją w miejscu, które wcześniej wygładziłeś papierem ściernym. Odczekaj, aż szpachla wyschnie.
- Papierem ściernym wygładź zalepiony obszar. Kolejnym krokiem jest całkowite wygładzenie szpachli papierem o ziarnistości 1500-2000. Ogólnie dobrze wykończony obszar pod względem równości powinien przypominać szybę.
- Czystą suchą szmatką wytrzyj całą pokrywę, po czym znów wymieszaj niedużą porcję szpachli i nałóż ją na wygładzany przed chwilą obszar. Poczekaj, aż masa zaschnie.
- Po wyschnięciu szpachli wyrównaj ją papierem o ziarnistości 800, a następnie wygładź całość papierem o ziarnistości 1500-2000.