Reklama

Notebook dla dziecka

Maj to tradycyjnie miesiąc Pierwszych Komunii, których nieodzowną częścią stały się prezenty. Rodzice i krewni, zastanawiając się nad wyborem upominku dla swoich pociech, często decydują się na zakup notebooka. A laptop dla ośmiolatka musi spełniać określone warunki.

Badania przeprowadzone przez studentów socjologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na uczniach klas I-III szkół podstawowych wykazały, że najbardziej pożądanymi przez nich prezentami są obecnie: notebook, konsola do gier oraz aparat cyfrowy.

Zajmujący pozycję lidera notebook może wzbudzać mieszane uczucia, chociażby dlatego, że wiąże się ze sporym wydatkiem. Z drugiej jednak strony, taka inwestycja okazuje się dużo bardziej korzystna niż zakup wspomnianej konsoli czy aparatu.

Notebook, oprócz zabawy, zapewni dziecku również pomoc w nauce i pozwoli zdobyć podstawowe umiejętności w zakresie obsługi komputera.

Reklama

Dlaczego notebook?

Notebooki posiadają kilka istotnych cech, których nie mają tradycyjne komputery stacjonarne. Przede wszystkim zajmują bardzo mało miejsca i są łatwe do przenoszenia. Jeśli dziecko ma mały pokój, łatwo schować urządzenie do szuflady, gdy w danym czasie nie jest potrzebne.

Notebook można też łatwo spakować i zabrać w podróż. Dziecko, wyjeżdżając na kolonie lub wakacyjny obóz, może mieć dzięki temu stały kontakt z rodzicami lub rodzeństwem. Biorąc pod uwagę takie przeznaczenie, już przy zakupie zadbajmy o to, aby torba na laptop była wygodna, a wszystkie akcesoria (zasilacz, dodatkowa myszka itp.) były możliwie jak najlżejsze.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Przed zakupem laptopa warto sprawdzić, czy urządzenie posiada łatwy dostęp do portów USB. Nie mogą być one usytuowane z tyłu notebooka lecz z boku, aby dziecko mogło samodzielnie, a jednocześnie bezpiecznie podłączać np. pendriva.

Istotny jest też wybór rodzaju wyświetlacza. Obecnie na rynku bardzo modne są ekrany typu "glossy" o żywych kolorach, znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie niż wyświetlacze matowe. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Używanie komputera bez powłoki antyrefleksyjnej bardzo męczy wzrok. Nawet jeśli czas, jaki dziecko spędza przed komputerem, nie jest długi, należy wybrać bezpieczniejszy, matowy wyświetlacz.

Jeśli dziecko będzie miało dostęp do internetu, warto dodatkowo zainwestować w oprogramowanie dbające o bezpieczeństwo dzieci poruszających się w sieci.

Nieprzewidziane wypadki

Dzieci są szczególną grupą użytkowników, jeśli chodzi o notebooki. Często zdarza im się rozlać sok, bądź trącić coś ręką, co dla komputera przenośnego może mieć opłakane skutki. Dlatego tak ważne jest, aby komputer przeznaczony dla naszych pociech był odporny na zabrudzenia, zalania czy urazy mechaniczne. Dobrze jest, gdy notebook posiada także wytrzymałe i zawiasy.

Przy okazji nieprzewidzianych wypadków czy usterek warto zapytać jeszcze przed zakupem o długość gwarancji oraz rodzaj serwisu. Najlepiej wybierać te modele, które oferują przynajmniej 24 miesiące gwarancji oraz możliwość jej przedłużenia za niewielką dopłatą. Dla zapracowanych rodziców, w przypadku ewentualnych usług serwisowych, dobry będzie wybór opcji "door to door", która oszczędzi długich wizyt w sklepie oraz cenny czas.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: laptop | zakup | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje