Najwyższy budynek świata

W Tajpej oficjalnie oddano do użytku najwyższy budynek świata. Wieżowiec liczy 101 pięter i ma 508 metrów wysokości. W biurowcu ma pracować ponad 12 tys. ludzi. Budowa wieżowca trwała sześć lat. Tajwański drapacz chmur jest o 57 metrów wyższy od dotychczasowego rekordzisty, wież Petronas Tower w Kuala Lumpur w Malezji. Najwyższą wolno stojącą wieżą nadal jest jednak 550-metrowa wieża CN Tower w Toronto.

W wieżowcu działają najszybsze windy na świecie - teoretycznie mogą jeździć z prędkością 1010 metrów na minutę (ok 61 km/h). Jazda z parteru wieżowca na 89. piętro może więc trwać zaledwie 39 sekund. Francuski człowiek pająk - Alain Robert jednak już tydzień temu odbył tę drogę. Wspinaczka na szczyt po ścianach budynku zajęła mu cztery godziny.

Reklama

W budynku znajdować się będą biura i obserwatorium astronomiczne. Na najniższych poziomach od roku działają już centra handlowe.

Więcej o tej gigantycznej budowli przeczytasz (po angielsku) na stronie: http://www.skyscraperpage.com. Na stronie tej znajduje się także galeria zdjęć wieżowca

RMF/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tower | budynek | najwyższy budynek świata

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje