Reklama

Najbogatsi ludzie z branży IT. Jak wielki jest ich majątek?

Branża informatyczna to prawdziwa żyła złota. Na komputerach i internecie zarobić można miliardy dolarów. Który z krezusów świata nowych technologii jest najbogatszy?

Reklama

Prezentujemy listę 15 najbogatszych potentatów branży IT. Każdy z bohaterów zestawienia budował swój sukces trochę innymi sposobami, ale cechą, która łączy wszystkich, jest majątek, liczony w miliardach dolarów.

Reklama

15. Dustin Moskovitz

Dustin razem z Markiem Zuckerbergiem założył Facebooka. W 2008 roku współpraca byłych przyjaciół zakończyła się, a o niemiłych okolicznościach, w których to nastąpiło, opowiada m.in. film "The Social Network".

Dustin założył następnie własny serwis Asana. Jest najmłodszą osobą na liście najbogatszych. Warto przy okazji zauważyć, że w przypadku wielu osób z tej listy posiadany majątek jest dość umowny i zależy od aktualnej wyceny firmy, w której mają udziały.

Majątek: 3,5 mld dolarów

14. Gordon Moore

Twórca słynnego prawa Moore'a, które - po współczesnych modyfikacjach - głosi, że wydajność komputerów podwaja się co 2 lata. W oryginale prawo odnosiło się do liczby tranzystorów, ale zostało zaadaptowane do opisywania wielu innych zjawisk, związanych z technologiami. Kim jest Gordon i skąd pochodzi jego majątek? To współzałożyciel i wieloletni CEO firmy Intel.

Majątek 3,7 mld dolarów

13. Pierre Omidyar

Pierre założył serwis eBay, zdobył ogromne pieniądze, a następnie w jednym z wywiadów stwierdził, że bogactwo jest nudne i postanowił rozdać swój majątek. Idzie mu całkiem nieźle - w 2007 roku jego majątek szacowany był na 8,8 mld dolarów.

Majątek: 6,2 mld dolarów

12. Eric Schmidt

Po pracy w wielu znanych firmach technologicznych, jak Xerox, Sun Microsystems czy Novell, na niemal dekadę związał się z firmą Google. Jego stanowisko przejął niedawno jeden z współzałożycieli Google, Larry Page.

Majątek: 6,2 mld dolarów

11. Charles Ergen

Pomysł Charlesa na bogactwo jest prosty - założyć płatną telewizję satelitarną, zdobyć popularność i odnieść sukces. Prostota pomysłu sprawiła, że magazyn Forbes nazwał go "prostackim potentatem przekazu satelitarnego".

Majątek: 6,4 mld dolarów

10. Steve Jobs

Ikona branży i zbawca Apple przez lata zadowalał się pensją w wysokości dolara rocznie. Mimo posiadania udziałów w Apple, większość jego majątku pochodzi z innego źródła - Steve stał się bardzo bogaty, gdy sprzedał swoją wytwórnię Pixar koncernowi Disneya.

Majątek: 7 mld dolarów

Dowiedz się więcej na temat: branża IT | internet | komputery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama