Reklama

Najbliższe lata komputerów

Menadżerowie Intela przedstawili ostatnie osiągnięcia swojej firmy oraz jej plany na najbliższe lata. Czego możemy spodziewać się od największego producenta procesorów na świecie?

Zakończone w zeszłym tygodniu Intel Developer Forum rozpoczęło się od przemówienia Davida (Dadi) Perlmuttera, wiceprezesa i dyrektora generalnego Intel Architecture Group (IAG), który przedstawił wizję Intela - umożliwienie użytkownikom technologii zrealizowania potencjału powszechnego doświadczenia komputerowego.

Reklama

- Przewiduje się, że do 2015 r. liczba użytkowników urządzeń komputerowych podłączonych do Internetu wzrośnie o kolejny miliard. Pojawia się również coraz więcej rodzajów urządzeń. Dlatego tak ważne jest, aby umożliwić współpracę między tymi urządzeniami - powiedział Perlmutter.

Sandy Bridge

W odniesieniu do produktów najwyższej klasy Perlmutter zauważył, że Intel osiągnął punkt kulminacyjny przejścia na swoją mikroarchitekturę o nazwie kodowej "Nehalem", wprowadzając niedawno na rynek procesor Intel Xeon z serii 7500. Perlmutter omówił również ostatnie wieści dotyczące następnej generacji procesorów Intel Core, wykorzystujących mikroarchitekturę Intela o nazwie kodowej "Sandy Bridge", których produkcja ma ruszyć pod koniec 2010 roku.

"Sandy Bridge" opiera się na 32 nanometrowej technologii procesowej wykorzystującej bramkę Hi-K drugiej generacji. Procesory te jako pierwsze będą obsługiwały instrukcje Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX). Intel AVX przyspiesza trendy w kierunku obliczeń zmiennopozycyjnych w zastosowaniach ogólnych, takich jak przetwarzanie obrazu, wideo i audio, jak również w zastosowaniach inżynieryjnych, łącznie z modelowaniem i analizą 3D, symulacją naukową oraz analityką finansową.

Ponadto "Sandy Bridge" nadal będzie obsługiwał Intel AES New Instructions (Intel AES-NI), siedem instrukcji przyspieszających szyfrowanie i odszyfrowywanie danych. "Sandy Bridge" będzie również oferował rdzenie graficzne Intela szóstej generacji oraz przyspieszenie operacji zmiennoprzecinkowych (Floating Point), obsługi wideo oraz oprogramowania intensywnie korzystającego z mocy procesora, jakie najczęściej można znaleźć w aplikacjach multimedialnych.

Mądra telewizja

Perlmutter przedstawił również, w jaki sposób Intel umożliwia nowy rodzaj doświadczenia związanego z korzystaniem z telewizji, który określił jako "Smart TV", w której internet będzie płynnie zintegrowany z telewizją, spersonalizowaną zawartością oraz funkcją wyszukiwania. Ta najnowsza innowacja opiera się na układzie system-on chip (SoC) Intela, procesorze Intel Atom CE4100.

Celem jest wzbogacenie telewizji o spersonalizowaną zawartość, ulubione strony internetowe i portale społecznościowe w nieznany dotychczas sposób. CE4100 jest przeznaczony dla takich urządzeń jak odtwarzacze Blu-ray, przystawki do telewizora oraz telewizory cyfrowe, które mogą zapewnić doświadczenie "Smart TV".

Atom - hit Intela

Procesor Intel Atom wykorzystuje uniwersalny energooszczędny design. Rdzeń procesora Atom charakteryzuje się ultraniskim zużyciem energii, niskim kosztem i małym rozmiarem, na bazie których można stworzyć układy SoC dla wielu różnych segmentów opartych na ukierunkowanych zastosowaniach i wymaganiach urządzeń wejścia/wyjścia.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: atom | intel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje