Reklama

Ludzki rozum lepszy od maszyny

Dokąd zmierzają komputery? Jakie technologie są najważniejsze dla człowieka? - na te i inne pytania w rozmowie z INTERIA.PL odpowiada Ryszard Malinowski z Intela, wiceprezes Mobility Group i dyrektor generalny Client Components Group, odpowiedzialny za opracowywanie komponentów platform klienckich Intel Architecture i zarządzanie działem chipsetów klienckich w Intel Corporation.

Urodził się w Szczecinie, w 1958 roku. W 1994 roku rozpoczął pracę w firmie Intel w Folsom (Kalifornia) jako dyrektor projektowy chipsetu Intel 430FX (Triton). W 2005 roku awansował na stanowisko dyrektora generalnego Intel Chipset Group (obecnie Client Component Group), odpowiedzialnego za działalność firmy związaną z chipsetami klienckimi, i został wiceprezesem Mobility Group. W czasie wolnym od obowiązków zawodowych Ryszard Malinowski lubi być z rodziną, podróżować i czytać. Kolekcjonuje dobre wina.

Reklama

INTERIA.PL: Jak wysoki powinien być poziom inwestycji w badania i rozwój w tak ciężkich czasach jak obecne?

Ryszard Malinowski: Inwestycje w badania i rozwój w tych trudnych ekonomicznie czasach zależą tak naprawdę od modelu biznesowego i strategii firmy. W standardowych warunkach postęp w branży IT jest napędzany przez gwałtowne zmiany w technologiach, wspierane przez inwestycje w R&D. Kiedy sytuacja gospodarcza staje się trudniejsza, firmy zaczynają być bardziej ostrożne w wydawaniu pieniędzy. Jest to bez wątpienia potrzebne, bo zdają sobie sprawę z tego, że sytuacja na rynku może zmienić się z dnia na dzień. Z gry może wypaść wiele słabszych firm, ze złymi modelami biznesowymi i ograniczonym dostępem do zasobów finansowych, firm niemogących przeznaczyć funduszy na najbardziej zaawansowane technologicznie projekty, które zagwarantują im szansę dalszego rozwoju.

Każda firma musi zdecydować, jak wiele zainwestować w rozwój, ale też - co ważniejsze - które projekty rozwijać, a które zakończyć. To są czasem bardzo trudne decyzje i wymagają nieraz wielkich zmian w strategii firmy. Przykładowo, Intel niedawno zapowiedział inwestycję 7 miliardów w technologię 32nm produkcji procesorów. Jednak aby to zrealizować, dzisiaj, w momencie kryzysu musimy podjąć decyzje o inwestycji, by w momencie poprawy sytuacji czy po zakończeniu recesji być technologicznie krok przed innymi. To jest jeden z przykładów strategii firmy, która polega na bardziej inwestycyjnym podejściu do modelu biznesu w tych czasach.

Jakie są najważniejsze projekty, nad którymi pracuje Intel?

Strategia Intela skupia się na dwóch obszarach. Są to produkty dla klientów indywidualnych - procesory, platformy i technologie do notebooków, netbooków, desktopów itp. oraz dla odbiorców biznesowych - rozwiązania dedykowane dla biznesu, z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa i zdalnego zarządzania, a także projektowanie i oferowanie technologii w segmentach, w których Intel dotychczas był nieobecny.

RENDERING 3D Z POMOCĄ INTELA

W pierwszym obszarze będziemy kontynuować inwestycje technologiczne, wspomniana technologia 32nm, a także kontynuować rozwój rodziny procesorów Intel Core oraz Intel Atom przeznaczonych dla netbooków i nettopów. Wraz ze wspomnianymi rodzinami procesorów powstają kolejne rozwiązania, skupiające się na takich segmentach, jak bezpieczeństwo, grafika, komunikacja czy technologia bezprzewodowa (Wimax).

W drugim obszarze skupiamy się na komputerowych systemach wbudowanych, elektronice konsumenckiej oraz internetowych urządzeniach przenośnych - Mobile Internet Devices. Te systemy wymagają zupełnie nowego podejścia do technologii, z największym naciskiem na niskie zużycie energii. Dlatego pracujemy nad wieloma projektami, które mają stworzyć zaawansowaną infrastrukturę, korzystającą z rozwiązania System-on-a-Chip - układ scalony zawierający kompletny system elektroniczny, pobierający bardzo mało prądu.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: technologia | technologie | firmy | maszyny | komputer | komputery | intel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje