Reklama

Ludzie dane tracą...

Nisko latające laptopy, dane utracone podczas pojedynku oraz dyski wykasowane przez glony w oceanie to tylko trzy z listy TOP 10 najoryginalniejszych przypadków utraty danych w mijającym roku. Listę przygotowali specjaliści firmy Kroll Ontrack.

Reklama

Firma Kroll Ontrack zmaga się z ponad 50 tys. przypadków utraty danych rocznie. Odzyskuje się co najmniej trzy na cztery utracone pliki. W niemal 26 proc. przypadków utrata danych jest wynikiem błędu człowieka. Pozostałe przyczyny, to awaria sprzętu (59 proc.), błędy oprogramowania (9 proc.), wirusy (2 proc) i inne (4 proc.). Oprócz tradycyjnych dysków twardych i serwerów, coraz częściej dane tracone są także z kart pamięci oraz dysków SDD.

Reklama

- Nasza lista po raz kolejny wskazuje, że utrata danych może przydarzyć się w najbardziej zaskakujących okolicznościach, bez względu na rodzaj nośnika, na którym były zapisane czy też miejsce, w którym zostały utracone. Choć prezentowane przypadki zaskoczyły nawet naszych, doświadczonych specjalistów, to musimy pamiętać, że w każdej chwili mogą one dotknąć każdego, kto korzysta z komputera, telefonu komórkowego bądź innych urządzeń, na których zapisujemy nasze dane. Dlatego też każdego roku koncentrujemy się na tworzeniu jeszcze nowocześniejszych technologii, by móc rozwiązać z powodzeniem kolejne trudne sprawy - mówi Marek Suczyk, dyrektor zarządzający Kroll Ontrack w Polsce.

Lista dziesięciu najciekawszych przypadków utraty danych w roku 2009 wg Kroll Ontrack:

10. Spełniona obietnica - Po powrocie z jednej z wypraw pewien znany podróżnik przypadkowo skasował wszystkie zdjęcia zapisane na karcie SD. Strata okazała się tym większa, iż na karcie znalazła się zapierająca dech w piersiach fotografia napotkanego turysty, którą podróżnik obiecał przesłać na jego e-mail po powrocie z wyprawy. Zdjęcie ostatecznie dotarło do spotkanego turysty.

9. Gra w kotka i... dysk HDD - Pupil jednej z amerykańskich rodzin postanowił zabawić się w kotka i myszkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby "myszką" nie okazał się podpięty do gniazdka kabel z podłączonego do komputera dysku zewnętrznego HDD, na którym znajdowały się wszystkie cyfrowe wspomnienia i dokumenty rodzinne. Choć kot przeżył zwarcie, to zabawa zakończyła się utratą wszystkich danych. Po konsultacjach rodzina oddała dysk w ręce specjalistów, którzy uratowali nie tylko utracone pliki, ale też miłość do domowego pupila.

8. Uwaga! Nisko latające laptopy! - Osoby pracujące w biurach powinny patrzeć nie tylko pod nogi, ale także uważać na głowę. W jednej z firm specjaliści zauważyli spadający z drugiego piętra laptop, zrzucony przypadkiem lub w wyniku zdenerwowania jednego z pracowników. Dane udało się odzyskać dopiero w drugim z wybranych przez firmę laboratoriów. Niestety, z przywróceniem kluczowych dla firmy plików nie poradzili sobie specjaliści z jednej z firm odzyskujących dane i trafiły one do Kroll Ontrack, gdzie zostały odzyskane.

7. To ptak? To samolot? Nie, to komputer! - Po przejechaniu kilkuset metrów i gwałtownym hamowaniu przed światłami, pewien biznesmen zauważył przelatujący nad dachem jego limuzyny niezidentyfikowany obiekt. Po oględzinach leżącej przed maską auta "ofiary" okazało się, że była to torba z laptopem, którą zostawił na dachu spiesząc się na kolejne z zaplanowanych spotkań. Zgodnie z przewidywaniami właściciela, po upadku komputer uległ niemal kompletnemu zniszczeniu, rozpadając się na kilka części. Przesłany do laboratorium dysk laptopa został poskładany przez specjalistów, a wszystkie dane biznesowe zostały odzyskane.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kroll | utrata danych | firmy | Nisko | laptopy | specjaliści | dysk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje