Linux 2.4 plagiatem?

W wojnie SCO kontra reszta świata nastąpiło ostatnio kilka bardzo ostrych zwrotów podgrzewających i tak już gorącą atmosferę wokół Linuksa. W poniedziałek SCO podniosło wysokość żądanego od IBM "odszkodowania" z 1 miliarda do 3 miliardów USD. W środę twórcy popularnej dystrybucji Linuksa - RedHat - wystąpił przeciwko SCO do sądu zarzucając mu nieuczciwą walkę konkurencyjną.

Wniosek ma zamiar poprzeć kolejny producent dystrybucji Linuksa (SuSE - największy rywal RedHat na rynku). Swój kontrwniosek złożył takze IBM - pozwany wcześniej przez SCO. W odpowiedzi wczoraj wieczorem SCO wyciągnęło "asa z rękawa" (ponoć nie ostatniego).

Reklama

Jest to opinia biegłego stwierdzająca, że linuksowy kernel 2.4 zawiera bardzo duże fragmenty kodu UNIX System V, który powstał wcześniej, a do którego SCO ma część praw autorskich.

"Po przeglądnięciu kodu źródłoowego i dokumentacji stwierdzamy, że zarzuty SCO są zasadne" - czytamy w opinii podpisanej przez analityka z Deutsche Bank Securities - Brian Skibę. "W okazanych nam kodach źródłowych stwierdziliśmy bezpośrednie i prawie dokładne przekopiowanie procedur z kernela Unix System V do kernela Linuksa w wersji 2.4". "Nie jesteśmy w żaden sposób powiązani z SCO, ja sam także nie mam akcji tej firmy" - dodał Skiba. Naciskany przez dziennikarzy przyznał jednak, że nie jest wykluczone, że część zarządu DBS "może mieć niewielki pakiet akcji SCO".

Skiba przyznał także, że kod źródłowy został mu okazany przez SCO, a nie przez IBM. "Powiedziano mi, że kod pochodzi od jednego z producentów dystrybucji Linuksa, ale nie powiedziano mi, którego - odparł Skiba na pytanie dziennikarzy jaki kod oglądał.

Naciskany przez dziennikarzy ekspert zaczął się gubić: "Jestem analitykiem, a nie sędzią i nie mam zamiaru wydawać żadnych wyroków, niemniej gotów jestem wystąpić w sądzie jako świadek SCO."

Na razie nikt z oskarżonych (bezpośrednio i pośrednio) przez SCO twórców i producentów Linuksa nie skomentował rewelacji Skiby.

Dowiedz się więcej na temat: IBM | Linux

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje