Lindows zakazane

W Holandii od pewnego czasu ;legalna jest KaZaA, od wczoraj natomiast nielegalny jest system operacyjny Lindows (czyli Linux z interfejsem graficznym zbliżonym wyglądem do Windows). Sąd w Hadze - na wniosek Microsoftu - uznał bowiem, że nazwa systemu... narusza prawa własności firmy z Redmond i na tej podstawie zakazał jego rozpowszechniania. Miejscowi dystrybutorzy mają tydzień na wycofanie Lindows ze sprzedaży. To nie wszystko. Wyrok nakazuje także holenderskim dostawcom usług internetowych zablokowanie dostępu do strony Lindows.com.

Ten drugi warunek uderzy także w sąsiadów - nie jest bowiem możliwa taka operacja bez odłączenia dostępu do tej strony w innych krajach Beneluksu.

Reklama

Firma Lindows może wznowić sprzedaż, jesli zmieni nazwę swojego systemu - czytamy w wyroku.

Nie jest to precedens. Sąd w Hadze wzorował się na podobnym wyroku wydanym przez sądy Finlandii i Szwecji. Najciekawsze jest jednak to, że sąd amerykański, do ktorego trafil identyczny wniosek Microsoftu - oddalił go, jako bezzasadny.

Ciekawe czy doczekamy się wyroku zakazującego montowania okien w domach mieszkańców Wielkiej Brytanii. W końcu to też "windows"

Dowiedz się więcej na temat: system operacyjny | zakazy

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje