Reklama

Łamacze haseł - gratka dla zapominalskich

Inną metodą jest tzw. miękki reset BIOS-u. Polega on na skorzystaniu ze specjalnej zworki, która pozwala opróżnić pamięć CMOS, w tym zapisanego w niej hasła do BIOS-u. W instrukcjach do płyt głównych jest ona oznaczona jako "Clear CMOS", "Clear RTC" itp. Rezultat jest ten sam, jak po wyjęciu baterii - po prostu to rozwiązanie jest wygodniejsze.

Reklama

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami notebooka, hasło bardzo często znajduje się w układzie Flash-ROM - jest on odporny na brak zasilania. W komputerach przenośnych nie spotkamy się też ze zworką do czyszczenia pamięci CMOS. Jak zatem odzyskać zapomniane hasło? Cóż, niestety w tym wypadku pozostaje jedynie kontakt z producentem.

Odgadujemy gwiazdozbiory

Dużo programów oferuje opcję zapamiętywania hasła, które zostaje zaszyfrowane i zapisane na twardym dysku. Z takiej metody korzystają min. przeglądarki internetowe. Zapamiętane hasła pojawiają się automatycznie w odpowiednim polu podczas logowania w postaci gwiazdek. Jest to naprawdę wygodne rozwiązanie, jednak naraża nas na niebezpieczeństwo związane z wykradnięciem "kodu dostępu". Już teraz proponujemy, aby nie korzystać z tej funkcji, zwłaszcza, że pewnego dnia sami możemy zapomnieć naszego hasła, ponieważ wygląda przecież jak nic nie mówiące gwiazdki.

Skoro wspomniane gwiazdki są automatycznie wyświetlane na ekranie monitora, muszą być przechowywane gdzieś na dysku twardym. Dzięki niemieckiemu programowi Password-Finder 2.1 rozszyfrujemy "gwiazdozbiór". Jest to rzadko spotykana aplikacja, głównie ze względu na to, że obsługuje system Windows 2000/XP, gdzie zastosowano inną metodę maskowania haseł.

Gdy włączy się program, wystarczy, że przeciągniemy ikonę lupy (prawa część okna aplikacji) w kierunku pola z hasłem zamaskowanym gwiazdkami. W efekcie, pod lupą zamiast gwiazdek, ujrzymy właściwe hasło.

Spraw sobie idealne hasło

Prawie zawsze na straży naszych tajemnic ostatecznie stoi hasło. Jakby nie patrzeć, jest to najistotniejszy element naszej prywatności; ostatni kawałek układanki. Jakie powinno być hasło doskonałe? Trudne do złamania, rzecz jasna. Przedstawiamy nasz sposób na przygotowanie dobrego hasła.

Tworząc hasło, nie polecamy:

- używać imion, zwłaszcza swojego bądź członków rodziny

- wykorzystać danych osobowych, np. daty urodzin

- używać tego samego hasła w wielu miejscach.

Tworząc hasło, polecamy:

- wpisywać małe i wielkie litery

- używać oprócz liter również cyfr i znaków specjalnych, np. #,^,!

- stosować dłuższe hasła

- stosować przypadkowe ciągi znaków, np. J#,,3%1

- często je zmieniać, np. co dwa tygodnie.

Dowiedz się więcej na temat: narzędzia | plik | zabezpieczenia | dostęp | hasło

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje