Reklama

Kupujemy używanego notebooka

Planujesz kupić komputer przenośny? Dobrą opcją jest używany notebook, ale zanim dokonasz zakupu, trzeba się dowiedzieć, na co uważać.

Reklama

Komputer przenośny powinien w pełni zaspokajać potrzeby użytkownika. Niestety nie zawsze stać nas na zakup nowego notebooka. Może więc kupić używanego? Tylko jak nie dać się nabrać, na co należy zwrócić uwagę i czy w ogóle warto kupować laptopa z drugiej ręki? Piszemy, jak stać się szczęśliwym posiadaczem sprawnego i w miarę taniego komputera przenośnego.

Reklama

Zakup używanego sprzętu, bez względu na to, czy jest to myszka komputera, czy laptop, zawsze wiąże się z większym stresem niż nabywanie produktu zupełnie nowego. Jednak wystarczy, gdy podejdziemy do tego spokojnie i przeprowadzimy swoisty test interesującego nas urządzenia, a wtedy końcowy rezultat może okazać się niebywale satysfakcjonujący.

Używane - opłacalne

Musimy wiedzieć, że postęp technologiczny oraz spadek cen na rynku to aspekty, które zmieniają się bardzo szybko. Nierzadko okazuje się, iż nowy notebook przeznaczony dla najniższego segmentu rynku okazuje się lepszy pod każdym względem od używanego, dwuletniego laptopa, a kosztuje niemal tyle samo. Zatem czy opłaca się kupić używany komputer przenośny? Cóż, jeśli oczekujemy czegoś więcej, niż to, co oferują najtańsze zestawy, odpowiedź brzmi: tak.

Jeżeli szukamy sprzętu lekkiego, który stanie się niezbędnym dodatkiem do każdej podróży lub urządzenia wyposażonego w świetną kartę graficzną, radzącą sobie z obsługą najnowszych gier, sprzedawca sklepowy lekkim, nieco ściszonym tonem powie nam o cenie produktu, aby nas nie odstraszyć, ale i tak mu się nie da. Tego rodzaju maszyny charakteryzują naprawdę wysokie ceny. Drugim argumentem przemawiającym na korzyść używanego notebooka jest fakt, że nagle możemy potrzebować przenośnego "peceta" (np. wymóg nowo nabytej pracy), ale nasz portfel ostatnio stracił na wadze i kiepsko z jego kondycją. Wówczas jedyną deską ratunku okazuje się sprzęt używany. Jako przykład podamy, że notebooka nadającego się do pracy w edytorze tekstów i surfowania w internecie kupimy na rynku wtórnym nawet za 1/4 ceny najtańszego, nowego produktu. Czy nadal ktoś wątpi, że używane laptopy to dobre rozwiązanie?

Gdzie kupić?

Nie mając znajomego, który mógłby odsprzedać nam swój sprzęt, mamy do wyboru trzy sposoby zakupu. Pierwszym z nich jest wycieczka do sklepu sprzedającego używane notebooki. Są to niewielkie pomieszczenia, prowadzone zazwyczaj przez firmy, które sprowadzają komputery poleasingowe i wycofane z przedsiębiorstw. W takich miejscach mamy możliwość obejrzenia i przetestowania sprzętu, często pod okiem fachowców. Nietrudno tu o poczucie bezpieczeństwa, które dodatkowo zachęci nas do zakupu. Co więcej, możemy spodziewać się, że oglądane przez nas urządzenia są sprawdzone i legalnie oraz rzetelnie przetestowane, a w razie jakichkolwiek problemów technicznych będziemy mogli zwrócić się o pomoc. Wadą takiego kupowania jest jednak cena produktów - przeważnie okazuje się, iż kwoty, jakie należy wpłacić, aby stać się posiadaczem takowego laptopa znacząco odbiegają od przeciętnej oferty rynku wtórnego. Wówczas stajemy się właścicielem "prawie nowego" urządzenia, po "prawie nowej" cenie.

Drugą możliwość zakupu jest, a raczej są, giełdy komputerowe. W takich miejscach trafimy na mniejsze lub większe firmy obracające używanymi notebokami oraz na osoby prywatne, sprzedające swój własny sprzęt. Nie można pominąć też ludzi półprofesjonalnie zajmujących się sprowadzaniem z zagranicy nowych i używanych urządzeń. Ludzie ci nazywani są "TIP", czyli tani importerzy prywatni, ponieważ działają mniej lub bardziej legalnie.

Dowiedz się więcej na temat: dysk | zakup | dysk twardy | firmy | komputer | sprzęt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje