Reklama

Krótka historia języków programowania

W Polsce Pascal zyskał większą popularność niż w innych krajach dzięki łatwej dostępności do kompilatorów, prostocie oraz promowaniu go przez wyższe uczelnie. Jednym z popularniejszych kompilatorów tego języka jest produkt firmy Borland International - Turbo Pascal.

Reklama

Obecnie dość mocno rozpowszechniony jest obiektowy dialekt języka Pascal - Object Pascal, osadzony w Delphi oraz Kyliksie (również wyprodukowanych przez Borland International). Delphi jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym typu RDA, przeznaczonym do pracy pod kontrolą Microsoft Windows. Natomiast Kylix jest odpowiednikiem Delphi dla Linuksa. Tworzenie programu w Delphi odbywa się na zasadzie obsługi zdarzeń; każde polecenie (np. kliknięcie myszą) generuje zdarzenie, które poprzez wewnętrzne mechanizmy programu przesyłane są do odpowiedniego komponentu, a zadaniem programisty jest tylko dołączenie odpowiedniego kodu umożliwiającego obsługę tego zdarzenia.

Pierwsza wersja Delphi ukazała się w 1995 roku i była przeznaczona dla systemu Microsoft Windows 3.1. W kolejnych wersjach pojawiło się wiele usprawnień począwszy od pakietów, rozszerzenia obsługi baz danych, wspomagania tworzenia aplikacji internetowych, wspomagania tworzenia kontrolek ActiveX (technologia ActiveX pozwala na przekazywanie danych pomiędzy różnymi aplikacjami działającymi pod kontrolą systemów operacyjnych Windows), wprowadzenie środowiska .NET.

Java - język wielu platform

Java jest obiektowym językiem programowania stworzonym przez firmę Sun Microsystems pod kierownictwem Jamesa Goslinga. W przypadku tego języka kod źródłowy jest tłumaczony do postaci kodu bajtowego, czyli takiego, jaki wykonuje wirtualna maszyna. To oznacza, że program napisany w Jawie jest kompilowany do tak zwanego kodu pośredniego, który dopiero maszyna wirtualna przekształca na kod dostosowany do konkretnego systemu operacyjnego.

Jednakże to rozwiązanie ma swoją dużą wadę, ponieważ z powodu konieczności tłumaczenia programów Javy przez wirtualną maszynę, działają one wolniej od programów napisanych tradycyjnie. Warto też wspomnieć, że Java znalazła zastosowanie nie tylko w przypadku komputerów, ale jest także stosowana w urządzeniach przenośnych, takich jak choćby telefony komórkowe.

Dowiedz się więcej na temat: programista | popularność | maszyny | firmy | narzędzia | Microsoft | krótka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje