Reklama

Kopiowanie DVD nielegalne

Po ośmiu miesiącach od momentu przerwania procesu przeciwko firmie 321 Studios pani sędzia Susan Illston z San Francisco wydała wyrok stwierdzający, że kopiowanie płyt DVD narusza prawa autorskie ich wytwórców. W zwiazku z tym oskarżona firma musi zaprzestać produkcji i rozpowszechniania programu służącego do takiego kopiowania (DVD X Copy). Linia obrony oskarżonych - twierdzących, że do ich oprogramowania dołączone jest zastrzeżenie o możliwości kopiowania wyłącznie na własny użytek - nie znalazła uznania w oczach pani sędziny.

Susan Illston uznała też, że zakazy zawarte w osławionej ustawie DMCA z 1998 (Digital Millennium Copyright Act) nie łamią konstytucyjnej wolności obywatelskiej.

Reklama

Wyrok jest olbrzymim sukcesem wytwórni płytowych. Według zasad panujących w prawie amerykańskim, w podobnych procesach sędziowie będą się bowiem mogli powoływać na ten precedens. A to może doprowadzić do akcji podobnej, jaką (w przypadku kopiowania plików muzycznych) przeprowadziła RIAA - z pozywaniem osób prywatnych włacznie. 321 Studios nie zamierza się jednak poddawać. "Nie będziemy już walczyć prawnie, bo w tej walce nie mamy szans. poprawimy jednak nasze oprogramowanie tak, aby żaden prawnik nie mógł się do niego przyczepić" - powiedział szef firmy sentencji wyroku.

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: wyrok | nielegalne | DVD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama