Kontrowersyjny BIOS

Firma Phoenix Technologies - jeden z największych światowych producentów oprogramowania BIOS - oficjalnie zaprezentowała system Trusted Core, który ma przyczynić się do poprawy funkcjonalności i bezpieczeństwa komputerów. Niektóre możliwości "BIOS-u nowej generacji" mogą jednak napotkać na opór użytkowników, znalazły się w nim bowiem zabezpieczenia przed kopiowaniem materiałów chronionych prawem autorskim. Zapowiedziany w tym tygodniu Trusted Core już wkrótce trafi do notebooków. W marcu 2004 na rynek trafi BIOS nowej generacji dla komputerów stacjonarnych.

Wśród potencjalnych odbiorców nowego produktu wymienia się firmy IBM, Samsung i Fujitsu. Trusted Core ma chronić pracowników firm przed kradzieżą danych i nieautoryzowanym dostępem po włączeniu się do sieci. Zawiera m.in. algorytm szyfrujący, który ma zapewnić bezpieczeństwo haseł. Wyposażone w system komputery mają być także bardziej odporne na wirusy. Silniejsza integracja BIOS-u z systemem operacyjnym Windows i ekspansja technologii Trusted Core na urządzenia elektroniki domowej to kolejne kroki, jakie zapowiada firma Phoenix. Dlatego już wkrótce np. zdalna konfiguracja komputera przez sieć nie będzie stanowić problemu.

Reklama

BIOS - "pomost" pomiędzy sprzętem a systemem operacyjnym. W zasadzie od lat nie ulega zasadniczym zmianom i coraz częściej mówi się, że czas wprowadzić jakieś innowacje i dopasować to rozwiązanie do realiów współczesnych systemów komputerowych. Takim przełomem ma być właśnie Trusted Core. Technologia ma szanse na sukces, gdyż Phoenix jest silnym graczem rynku BIOS - w ciągu 25 lat firma dostarczyła oprogramowanie dla ponad 1 mld sztuk komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Niestety, za wszystkie wygody oferowane przez Trusted Core możemy zapłacić utrudnieniami w kopiowaniu plików, ponieważ system obejmuje również zarządzanie materiałami chronionymi prawem autorskim. Zacieśnienie współpracy BIOS-u z systemem Windows może się też przyczynić się do umocnienia monopolu Microsoftu.

(4D)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Phoenix | firma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy