Reklama

Komputery zaczynają pączkować

Hasło "dwurdzeniowy procesor" stało się już normą podczas kupowania komputera. Jednak patrząc na kierunek rozwoju komputerów, "cudowne rozmnożenie" nie ominie także innych części komputera.

Reklama

Zasada stara jak świat - kiedy nie radzisz sobie z pracą, poproś kogoś o pomoc. Podobne podejście coraz częściej spotkać można także w pecetach. To naprawdę zadziwiające, jak wiele już możemy, a ile jeszcze znajdziemy w przyszłości w naszym komputerze "podwójnych" rozwiązań.

Reklama

Zwielokrotnianie stosowanych w komputerze podzespołów nie jest wynalazkiem ostatnich lat. Już za czasów pierwszych superkomputerów, takich jak Cray-1, większą wydajność próbowano uzyskać poprzez zastosowanie kilku, nawet prostszych, procesorów aniżeli jednego, bardzo złożonego. Pierwszym, dwuprocesorowym superkomputerem był zaprezentowany w 1982 roku, Cray X-MP (Multiple Processor). Rozwiązanie to bardzo szybko przyjęło się na rynku i po dziś dzień komputery wyposażone w dwa, cztery i więcej CPU stosowane są w wielu dziedzinach komputerowego życia. Także zwykli użytkownicy mogą tym sposobem znacznie podnieść wydajność swojego komputera. Jest to jednak kosztowne, wysoce problematyczne, i przez to mało popularne przedsięwzięcie. Zdecydowanie bardziej dostępne są rozwiązania bazujące na jednym procesorze, ale z dwoma rdzeniami.

Moda na "dwa w jednym"

Zapoczątkowana przez Intela układem Presler, i w pełni rozwinięta w Athlonie 64 X2 i Core 2 Duo, moda na dwurdzeniowe procesory trwa w najlepsze, nawet w notebookach. Dziś, w nadchodzącej szybkimi krokami erze systemu operacyjnego Windows Vista, przystosowanego do pracy wielowątkowej, trudno już znaleźć użytkownika, któremu nie można by polecić dwurdzeniowego CPU. Na takim procesorze korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie jest znacznie sprawniejsze i przyjemniejsze. Konwersja filmów do formatu DivX, muzyki do standardu MP3, no i oczywiście gry - to tylko najbardziej oczywiste i popularne zastosowania, w których dwurdzeniowy układ oferuje znaczący przyrost wydajności. Tak oto rozwiązanie, będące odpowiedzią na coraz większe trudności z opracowywaniem i produkowaniem wydajniejszych, ale pojedynczych procesorów, szybko staje się standardem.

2 razy 2

Intel i AMD zachęceni sukcesem dwurdzeniowych układów już przymierzają się do masowej sprzedaży ich czterordzeniowych wariantów. Na razie są to rozwiązania pośrednie (Intel QuadCore 2 Extreme - Kentsfield) powstałe z połączenia w jednej obudowie dwóch dwurdzeniowych procesorów. Już niedługo jednak do sprzedaży trafią w pełni czterordzeniowe CPU (np. AMD K8L). I choć, przynajmniej na razie, wiele pożytku z takich monstrualnych układów mieć nie będziemy (niewielka liczba aplikacji, które potrafią dodatkową moc wykorzystać, a niektóre nawet zwalniają po uruchomieniu na czterordzeniowym procesorze), to widać wyraźnie, dokąd to wszystko zmierza.

Dowiedz się więcej na temat: układ | firmy | intel | karty | komputery | wydajność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje