Reklama

Komputer lub konsola dla dziecka

Wiosną nie brakuje okazji do kupowania prezentów dla dzieci - komunia, Dzień Dziecka, zakończenie roku szkolnego. Przedmiotem pożądania najmłodszego pokolenia są głównie laptopy, ale istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć także kupno peceta lub konsoli do gier.

Komputer pomaga w kontaktach ze znajomymi, w nauce, choćby dzięki umożliwieniu wyszukiwania informacji w internecie czy korzystania ze słowników elektronicznych. Jednak w praktyce te zastosowania najczęściej schodzą na dalszy plan, bo (zwłaszcza młodszym) dzieciom taki sprzęt służy przede wszystkim do grania. Dopiero w późniejszym okresie zaczyna się go wykorzystywać do gromadzenia zdjęć, muzyki i filmów. Jednak to nie wszystko.

Reklama

Dla dziecka równie ważnym czynnikiem, często niedocenianym przez dorosłych, jest możliwość pochwalenia się takim prezentem rówieśnikom.

Jaki komputer

Notebook najlepiej godzi wszystkie oczekiwania młodego użytkownika. Przede wszystkim jest uniwersalny - można na nim uruchomić tysiące gier, Gadu-Gadu czy Skype-a, program pocztowy, przeglądać internet. Dodatkowo kojarzy się z nowoczesnością i jest mobilny - można go zabrać z domu i pochwalić się kolegom. Daje też dziecku poczucie posiadania sprzętu na własność. Argumentem dla kupujących jest też to, że kupując jedno urządzenie, mamy "z głowy" inne elementy, jak monitor, klawiatura czy mysz - zawsze są w zestawie.

Trzeba jednak pamiętać, że laptop jest najmniej odpowiedni do gier. Typowa konfiguracja za 2000-3000 zł jest znacznie słabsza niż w przypadku peceta kupionego za tę samą cenę. W grach największe znaczenie ma wydajność układu graficznego, tymczasem grafiki do notebooków, uznawane za całkiem dobre, w pecetach są zaliczane do najsłabszej kategorii. Komputery stacjonarne mają także szybsze procesory i dyski oraz więcej pamięci.

Oprócz wydajności zaletą komputera stacjonarnego jest praktycznie nieograniczona elastyczność w wyborze konfiguracji oraz możliwości rozbudowy. Niestety, praktycznie nieograniczona konfiguracja utrudnia wybór. Każdy komputer, stacjonarny czy przenośny, ma jednak sporą wadę - wysoką cenę. Jeśli sprzęt ma być użyteczny (czyli - w rozumieniu dziecka - mają na nim działać nowe gry), będzie kosztował około 3000 zł.

Artykuł pochodzi z magazynu PC Format - numer 05/2010. Sprawdź, co jeszcze ciekawego znajdziesz w tym numerze

Konsole do gier

Konsola jest nie tylko tańsza od komputera, ale także prostsza w obsłudze. Wystarczy podłączyć ją do telewizora, włożyć grę i gotowe. Nie trzeba uruchamiać systemu, instalować sterowników itp., co jest normą w przypadku pecetów.

Zakup konsoli do gier rozpocznij od decyzji, czy wybierasz urządzenie stacjonarne czy przenośne. Konsole stacjonarne są droższe i do działania wymagają telewizora lub monitora komputerowego - najlepiej panoramicznego, o rozdzielczości co najmniej 22 cali. Zapewniają za to najnowocześniejszą grafikę i wysokiej jakości dźwięk. Umożliwiają zabawę kilku osobom - każdy gracz potrzebuje własnego kontrolera, który trzeba dokupić.

Konsoli przenośnej nie można wykorzystać do gry wieloosobowej. To urządzenie zdecydowanie mniej "poważne" niż konsola stacjonarna i przez dziecko będzie traktowane jak zabawka (podobnie jak laptop). Ważny atut to mobilność - możliwość zabrania w podróż czy do szkoły, by pochwalić się znajomym. Zarówno konsole przenośne, jak i przeznaczone na nie gry, są znacznie tańsze niż stacjonarne.

Bez gier nie da rady

Komputer czy konsola bez gier jest dla dziecka mało atrakcyjnym prezentem. Warto więc dołożyć od razu jeden lub dwa tytuły. Nowe tytuły najkorzystniej kupować na Allegro i w specjalistycznych sklepach zajmujących się wyłącznie sprzedażą gier wideo, unikając hipermarketów.

Dobrych sklepów z grami jest w Polsce zaledwie kilkanaście i większość prowadzi sprzedaż wysyłkową. W dużych sieciach sprzedażowych, jak np. Empik, Media Markt czy Saturn, nowości są zazwyczaj droższe (zgodne z sugerowaną ceną wydawcy), choć można w nich znaleźć także ciekawe promocje, np. film Blu-Ray jako gratis do gry na PS3.

Kupując gry, musisz także zwrócić uwagę na oznaczenia PEGI, jednoznacznie klasyfikujące gry pod kątem przemocy, wulgarności, seksu, hazardu czy strachu, jaki wywołuje dany tytuł. Podany jest także przedział wiekowy gracza.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule zamieszczonym na płycie CD "PC Format 5/2010".

Źródło informacji

PC Format

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: laptop | przenośne | ekran | Artykuł | Sony | monitor | Xbox | sprzęt | urządzenie | komputer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama