Komputer dla Kowalskiego - platforma Vision

W tle odbywające się w Cannes festiwalu filmowego, AMD, potentat branży mikroprocesorów, przedstawił światu swoją wizję komputera osobistego. INTERIA.PL była na miejscu.

- W 2009 r. 96 milionów ludzi na całym świecie kupiło komputer, którego głównym zastosowaniem była "czysta" rozrywka, 70 proc. użytkowników wykorzystuje swoje komputery do obróbki zdjęć oraz oglądania multimediów. Co trzeci europejski użytkownik komputerów wykorzystuje go do grania w gry - opisał współczesnego Kowalskiego przy komputerze Nigel Dessau, senior vice president AMD. To prawda. Osoba nie mająca dużej wiedzy o komputerach nie zastanawia się nad konkretną specyfikacją i zaawansowanymi technologiami, tylko zwyczajnie szuka komputera do "czego", np. grania i oglądania filmów.

Platforma dla ludzi

- Należy sobie zadać pytanie, co ludzie chcą robić z komputerem - tłumaczy portalowi INTERIA.PL Sasa Marinkovic, senior Manager Product z AMD. - Jeszcze jakiś czas temu nikt nie spodziewał się, że komputery będą musiały przetwarzać tak ogromną ilość megabajtów pochodzących z cyfrowych zdjęć. Technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, do komputerów doszły takie rozwiązania jak porty HDMI do komunikacji multimedialnej czy porty USB 3.0 do przesyłania danych - dodał Marinkovic. Odpowiedzią na postęp technologiczny oraz potrzeby Kowalskiego ma być platforma Vision autorstwa AMD.

Reklama

Wprowadzona w październiku 2009 technologia Vision ma w swoim założeniu uprościć proces doboru odpowiedniego komputera. Całe rozwiązanie opiera się na konkretnych zastosowaniach i funkcjonalnościach, a nie trudnej do zrozumienia specyfikacji technicznej. Ta mająca już kilka miesięcy na karku zmiana w polityce AMD ma pomóc w walce z jego największym konkurentem, jakim jest Intel.

Ponieważ cała prezentacja odbyła się w Cannes, Vision postanowiono powiązać z rozrywką filmową. Do współpracy zaproszono serbskiego aktora Miki Manojlovića, znanego z filmów Emira Kusturicy "Ojciec w podróży służbowej" oraz "Underground". - Zaawansowana technologia jest potrzebna do tworzenia lepszego kina, a dzisiaj - za sprawą internetu - tak naprawdę każdy może stać się gwiazdą filmową - podsumował Manolovic. Na potrzeby promocji platformy Vision przygotowano specjalny filmik z jego udziałem.

Miki Manojlović i platforma AMD Vision

Czy rozwiązanie AMD będzie wyzwaniem dla Intela? Czas pokaże, ale w 2009 producenci komputerów osobistych wprowadzili na rynek 60 platform (40 mainstreamowych i 20 ultracienkich), opartych na technologii Vision. W 2010 r. producenci komputerów wprowadzą aż 187 nowych platform opartych na Vision (109 dla notebooków mainstreamowych, 26 ultracienkich i 52 desktopowych), czyli ponad trzy razy tyle, co w 2009 roku.

W skład najnowszej platformy AMD wejdzie m.in. sześciordzeniowy procesor AMD Phenom II X6. Notebooki działające w oparciu o tę technologię znajdą się w ofercie takich producentów oraz integratorów systemów, jak: Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Toshiba i MSI. Sprzęt trafi do sprzedaży na przełomie maja oraz czerwca. Nie wiadomo dokładnie, ile modeli komputerów tworzonych z myślą o platformie Vision trafi do Polski.

Jaki komputer?

Nowa filozofia AMD tak naprawdę bardzo dobrze wpasowuje się w pytanie - jaki komputer w rzeczywistości potrzebujemy? Często kupując nowego peceta lub notebooka nie zastanawiamy się, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Idziemy za trendem, nie raz zupełnie niepotrzebnie. - Gry ktoś szuka komputera z przeznaczeniem do multimediów, powinien myśleć o takich platformach jak Vision. Jednak jeśli ktoś planuje tylko edytować tekst, wtedy nie warto myśleć o w pełni multimedialnym notebooku - nie ukrywa Marinkovic.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cannes | technologia | komputer | Platforma Obywatelska | VISION
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy