Reklama

Komputer czy... lodówka?

Komputronik zaprezentował komputer Geo-PC stworzony specjalnie z myślą o fanach overclockingu (podkręcania procesora). Dzięki wykorzystaniu rozwiązania VapoChill procesor Intel Pentium 4 taktowany 3,2 GHz może bez problemu pracować z częstotliwością 4,2 GHz. VapoChill działa na zasadach podobnych do lodówki. Do chłodzenia wykorzystywany jest freon. Oczywiście przeznaczeniem zastosowanego w komputerze VapoChill LightSpeed nie jest chłodzenie układu pracującego ze standardową częstotliwością. VapoChill został zaprojektowany z myślą o ekstremalnym przetaktowaniu procesorów.

Urządzenie jest podłączone do komputera głównego za pomocą jednego z wewnętrznych portów USB. Dzięki temu możliwe jest sterowanie jego pracą z poziomu Windows. Cztery główne elementy VapoChill to: kompresor, skraplacz, kapilara transportująca ciecz oraz parownik. Integralnym elementem zestawu jest również tzw. Chill Control, czyli mikroprocesorowy kontroler. To on zawiaduje pracą całego urządzenia.

Reklama

Konfiguracja zaprezentowanego komputera Geo-PC to:

- Procesor: Intel Pentium 4 3,20E GHz, Prescott

- Płyta główna: Abit IC7-G oparta na chipsecie i875

- Pamięć RAM: 2x512MB Geil PC-550 CL3

- Karta Graficzna: GeForce FX 5950 Ultra

W komputerze wykorzystano najsilniejsze urządzenie chłodzące z linii VapoChill - LightSpeed. Jest to najmocniejsze produkowane seryjnie rozwiązanie do chłodzenia komputerów. Producent podaje, że przy 240W dostarczonych do parownika, urządzenie jest w stanie utrzymać jego temperaturę na poziomie -25,5 stopni Celsjusza. Bez obciążenia termicznego temperatura parownika bez problemów spada do -50 stopni.

Wyniki testów przeprowadzonych z wykorzystaniem tego unikalnego zestawu Geo-PC, wraz z dokładnym opisem systemu, można znaleźć w Internecie, pod adresem:

http://www.benchmark.pl/artykuly/rzut_okiem/GeoPC_VapoChill/strona-1.html

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: procesor | intel | urządzenie | lodówka | komputer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje