Reklama

Komputer a wiek dziecka

Kiedy jest odpowiedni moment, aby kupić dziecku jego pierwszy własny komputer?

Zakup komputera musi być ściśle zdeterminowany przez wiek dziecka, a także funkcje, jaką komputer ma spełniać. Omówmy konkretne grupy wiekowe dzieci przez pryzmat wykorzystania komputerów:

Reklama

Wiek: do 18 miesięcy

Dziecko w pierwszych miesiącach rozwoju powinno mieć ograniczony dostęp do komputera, szczególnie jeśli jest on nadal podłączony do monitora kineskopowego CRT (monitory starej daty z dużą częścią tylną). Przy początkowe stadium rozwoju dziecka trzeba dawkować kontakt z komputerami - nawet komputerami będącymi zabawkami. Dzieci będą zafascynowane tym, co dzieje się na ekranie, jak i samym urządzeniem. Jednak będzie to dla nich tylko kolejna zabawka.

Wiek: od 18 miesięcy do 3 lat

Dziecko mające już półtora roczka zaczyna interesować się światem. Siłą rzeczy kolorowe obrazki przewijające się na monitorze przyciągają pociechę. Ale na zaawansowane komputery jeszcze za daleko - rozwój sensomotoryczny i intelektualny dziecka jeszcze na to nie pozwala. Jest to jednak dobry moment, aby rodzicie rozpatrzyli kupno komputera będącego zabawką.

Tego typu zabawki w swojej ofercie ma kilka firm - sprzęt ten jest przystosowany do obsługi przez małe dzieci. Kolorowe przyciski, duże klawisze i brak części, które dziecko mogłoby połknąć - to tylko niektóre z plusów takich urządzeń. Urządzenia z tej półki kosztują od około 70 do 400 zł. Zabawa z takimi komputerkami powinna koniecznie odbywać się pod opieką rodziców.

Wiek: od 3 lat do 6 lat

Początkowe stadium tej fazy to doskonały okres na korzystanie z komputerów-zabawek, także tych bardziej zaawansowanych. Dziecko już bez problemu samo poradzi sobie z obsługą prowizorycznych komputerów. Dodatkowo w tej fazie konsole do gier wideo (konsola przenośna Nintendo DS oraz konsola stacjonarna Nintendo Wii) wydają się równie dobrym sposobem na wprowadzenie dziecka w świat komputerów - oczywiście pod kuratelą dorosłych.

Zależnie od tempa rozwoju dziecka, szybko może okazać się, że ciekawy świata maluch coraz częściej jest zainteresowany komputerem rodziców lub starszego rodzeństwa. Wtedy także można zacząć myśleć o "prawdziwym" pececie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zakup | dziecko | komputer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje