Reklama

Java wraca do Windows

Toczący wciąż proces z dziewięcioma stanami, i stojący przed groźbą kolejnych przepychanek prawnych Microsoft postanowił zapewnić sobie spokój na innym - potencjalnie bardzo niebezpiecznym froncie. Wczoraj firma z Redmond oficjalnie poinformowała, że, mimo, iż planowała całkowite usunięcie Javy z Windows - zapowiadane na sierpień rozszerzenie XP (Service Pack 1) będzie zawierać Javę. Wprawdzie nie będzie to sunowski oryginał, a "własna produkcja" Microsoftu, niemniej ponoć działa ona ze wszystkimi aplikacjami Javy.

Jim Cullinan, menedżer z Microsoftu odpowiadający za Windows powiedział, że Microsoft dysponuje własną, stworzoną w 1997 roku wersją Java Virtual Machune (opartą na Javie 1.1.4), i , że nie widzi przeszkód aby dołączyć ją do SP 1. Niemniej Sun uznał, że jest to wersja przestarzała i domagał się dołączenia najnowszej (opartej na Javie 1.4) wersji, którą jest gotów udostępnić za darmo. W końcu Microsoft ugiął się i dodatkowo zgodził się wczoraj, że Java znajdzie się w Windows XP i we wszystkich wersjach tego systemu wypuszczonych miedzy dniem 18 czerwca 2002 a 2 stycznia 2008. Jednocześnie jednak firma z Redmond będzie rozwijać swoją alternatywę - język C# (C sharp)

Reklama

Taki obrót sprawy jest częściowym zwycięstwem Suna, który zarzucał firmie Billa Gatesa uniemożliwianie dostępu do czegoś, co "działa na wszystkich platformach" i podjął nawet pewne kroki prawne przeciwko takiemu monopolowi

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: firma | Microsoft | wraca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje