Reklama

Jaki komputer kupić

Dysk twardy

Reklama

Prosty wybór - często dysk HDD możemy wyciągnąć ze starego komputera. Najlepsze marki do Seagate, Western Digital oraz Samsung. Powyżej 100GB w pełni powinno wystarczyć dla dziecka.

Pamięć RAM

1 GB RAM w przypadku systemu Windows XP w pełni da sobie radę z czekającymi go wyzwaniami. W przypadku Windows Vista - 2 GB RAM. Wystarczą modele pamięci RAM z serii DDR2. Pamięć RAM można zawsze dokupić, nie jest ona droga (nawet około 60 zł) - zatem ten element nie stanowi problemu.

Myszka oraz klawiatura

Tutaj bez wariacji - wystarczy podstawowa klawiatura oraz mysz korzystająca z kabla USB.

Monitor

W grę wchodzą obecnie jedynie monitory LCD - nie warto kupować używanych monitorów kineskopowych CRT, chociażby ze względu na promieniowanie. Najtańsze monitory LCD mają matryce TN, te droższe - matryce PVA/MVA. Ta druga gwarantuje lepszy kontrast oraz mniejsze smużenie (mniejsza nieostrość obrazu). Jednak do nauki i zabawy wystarczą tańsze modele.

System operacyjny

Nie mamy tu dużego wyboru. Znający się na komputerach rodzice mogą myśleć o instalacji jednej z wersji systemu Linux (co ważne, komputery z takimi systemami są tańsze). Ale standardem jest tu Windows. Nie kupimy już komputera z Windows XP (wyłącznie netbooka), natomiast możemy znaleźć komputery z Windows Vista oferujące darmowe przejście na nowy system Microsoft - Windows 7 (premiera 22 października). Windows 7 to system lepszy niż Windows Vista - dlatego warto postawić właśnie na niego.

Za egzotyczne i zbyt drogie należy uznać system Mac OS produkcji Apple - w polskich szkołach i firmach dominuje Windows, zatem nie warto niepotrzebnie przepłacać.

Pakiet biurowy

Na podstawowe pakiety biurowe zazwyczaj składają się edytor tekstu, program pocztowy oraz arkusz kalkulacyjny - starszemu dziecku może przydać się także program do realizowania prezentacji. Pozostałe aplikacje są zbyteczne.

Pierwszym skojarzeniem w tej dziedzinie będzie Office 2007 produkcji Microsoft. Ten pakiet można kupić za około 200 zł. lub mniej (regularnie prowadzone są różnego rodzaju akcje promocyjne, np. z myślą o uczniach). Jednak - co ważne - niektóre firmy wraz z komputerem sprzedają 60- lub 90-dniową wersję testową programu. Są także darmowe alternatywy - jakie jak pakiet OpenOffice. Istnieje także darmowa alternatywa od Microsoft - Microsoft Works 9. Jednak w zamian za korzystanie z tego pakietu będziemy musieli regularnie oglądać reklamy.

KOMPUTER PRZENOŚNY

- Decydując się na zakup notebooka, należy sobie postawić pytanie gdzie i w jakich warunkach będzie wykorzystywany sprzęt - radzi Paweł Skultecki Brand Manager, Lenovo Technology. Jest to stwierdzenie o tyle proste, co i prawdziwe. Dla nastolatka będzie warto pomyśleć o notebooku - tego typu komputery będą mu przecież towarzyszyły przez kolejne lata. Jakie są jednak minusy tych komputerów?

Notebook dla dziecka - minusy

- Ograniczona ingerencja w zmianę komponentów.

- Konieczność kupowania gotowych rozwiązań,

- Wyższe ceny za bardziej zaawansowane modele.

Jaka specyfikacja?

W przypadku zakupu notebooka, część porad z sekcji o komputerach stacjonarnych przestaje być użyteczna - kupujący nie ma bezpośredniego wpływu na komponenty notebooka, będąc zmuszonym za zakup gotowych rozwiązań. Warto jednak pamiętać o kilku elementach:

- Pamięć RAM: najlepiej 2 GB RAM,

- Dysk twardy: można pomyśleć o dyskach SDD, które są droższe, ale bezpieczniejsze i szybsze,

- Obudowa i klawiatura: Najlepiej z metalowymi zawiasami i dobrą, wygodną w wykorzystaniu klawiaturą.

- Biorąc pod uwagę wypadkową ceny i jakości dobrze zdecydować się na notebooka z platformą mobilną Centrino 2 produkcji Intela. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych - trafnym wyborem będzie procesor dwurdzeniowy.

Dodatkowo

- Na rynku dostępne są notebooki dla alergików (np. Asus N50),

- Kupując notebooka z Windows Vista, należy szukać sprzętu z darmową migracją do Windows 7, a także sprawdzić, czy otrzymujemy testową wersję Office 2007 (albo inny pakiet biurowy).,

- Bardzo często elementem podnoszącym cenę notebooka jest karta graficzna - producenci sprzętu próbują na siłę uczynić z komputera przenośnego platformę do grania. Nieraz z miernym skutkiem - nie warto zatem wpaść w sidła pozornie ciekawych ofert.

- Drugim elementem podnoszącym cenę notebooka jest matryca (ekran) - pamiętajmy, aby jej wybór dopasować do naszych potrzeb - nie warto przepłacać za lepszy ekran, jeśli nie będzie on potem w pełni wykorzystywany.

Dowiedz się więcej na temat: DVD | zakup | karty | procesor | firmy | dysk | jacy | netbook | pakiet | pamięć | dziecko | Microsoft | komputery | komputer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje