Reklama

Jak wyglądał pierwszy laptop na świecie?

GRiD Compass został zaprojektowany w 1979 r. i wprowadzony na rynek w 1982 r. To pierwszy na świecie laptop. Ważył 5 kg, miał 340 kB pamięci, a ekran wyświetlał obraz o rozdzielczości 320 x 240. Był na tyle szybki i niezawodny, że latał na misje załogowe NASA. Dziś byle smartfon jest od niego znacznie wydajniejszy. Oto GRiD.

Pierwszy laptop na świecie nie był dostępny dla każdego śmiertelnika. Produkowany przez firmę GRiD Systems Corporation kosztował od 8 do 10 tys. dol. W efekcie pierwszy komputer przenośny był wykorzystywany tylko do zadań specjalnych, między innymi w przestrzeni kosmicznej.

Obudowa była wykonana ze stopu magnezu. Niewielki ekran 320 x 240 pikseli dało się złożyć w kierunku klawiatury - rozwiązanie absolutnie rewolucyjne. W środku drzemał procesor 8086 oraz 340 kB pamięci "bąbelkowej" (typ nieulotnej pamięci komputerowej). Łączność ze światem gwarantował modem 1 200 bit/s. Dodatkowe komponenty można było podłączyć za pomocą złącza IEEE-488 I/O, znanego też jako GPIB. Komputer miał preinstalowany własny system operacyjny GRiD-OS.

Reklama

Jak można się łatwo domyślić, głównym nabywcą GRiD-a był rząd amerykański. Kilka egzemplarzy trafiło do NASA, kilka znalazło swoje miejsce w szeregach spadochroniarzy jednostek specjalnych armii amerykańskiej.

Konstruktorem urządzenia był wizjoner Bill Moggridge, który dwa dni temu zmarł po długiej walce z rakiem. Jego pomysł zrewolucjonizował świat komputerów przenośnych. Pamiętajmy o nim.

Mariusz Kamiński

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: laptop

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje