Jak wybrać laptopa? Sprawdź najważniejsze wskazówki!

Wybór laptopa nigdy nie powinien być przypadkowy. Kierowanie się wyłącznie aktualnymi promocjami lub rekomendacjami znajomych nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jak wybrać laptopa, by nie żałować? Poznaj praktyczne wskazówki.

Przeznaczenie laptopa

Na cenę laptopa wpływają zastosowane w nim podzespoły. Im są wydajniejsze, tym więcej płaci się za sprzęt. Kierując się jedynie ceną, wybierze się mocny komputer, jednak może się okazać, że jego wydajność znacznie przewyższa rzeczywiste potrzeby użytkownika. Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczy przed zakupem określić przeznaczenie urządzenia. Inne podzespoły są niezbędne, gdy laptop ma służyć do użytku domowego, a innych, gdy jest będzie wykorzystywany w pracy lub przeznaczony dla gracza.

Do domu odpowiednie są uniwersalne komputery, które sprawdzają się podczas nauki i pracy. Bez problemu stworzy się na nich dokumenty tekstowe, arkusze obliczeniowe, prezentacje multimedialne. Uniwersalny sprzęt może być również wykorzystywany do uruchamiania prostych gier, oglądania filmów i przeglądania stron internetowych.

Laptop gamingowy powinien być wyposażony w mocny procesor i dedykowaną kartę graficzną. Dzięki wydajnym podzespołom możliwe jest uruchamianie gier o wysokich wymaganiach sprzętowych. Gamerzy powinni zwrócić uwagę również na pojemność dysków twardych, ilość pamięci RAM i efektywność układu chłodzenia.

Laptop biznesowy powinien natomiast posiadać wszelkie udogodnienia, które przydają się w biurze. W zależności od wykonywanej pracy może to być zarówno lekki i niedrogi komputer do przygotowywania prezentacji, jak i droższy, większy i wydajniejszy sprzęt do obróbki grafiki lub obsługi AutoCAD. W przypadku laptopa biznesowego dodatkowo powinno się zwrócić uwagę na liczbę złączy, sposób łączenia się z urządzeniami peryferyjnymi oraz na rodzaj zastosowanych zabezpieczeń.

Laptop do użytku domowego, czyli jaki?

Laptop do domu zwykle jest wykorzystywany przez uczniów, studentów oraz dorosłych do wykonywania prostych zadań. Do uruchomienia podstawowych programów wystarczający jest procesor Intel Core i3 lub i5 lub jego konkurencyjny odpowiednik AMD Ryzen 3 lub Ryzen 5. Większość użytkowników będzie zadowolona z 8 GB pamięci RAM i dysku o pojemności 256 GB SSD. Takiego laptopa można kupić w cenie poniżej 2500 zł.

Jeśli potrzeba  więcej miejsca do przechowywania zdjęć, filmów lub innych plików, do laptopa do domu można dokupić dysk zewnętrzny. Jest to tańsze rozwiązanie niż zakup komputera z wyższej półki tylko z powodu niewystarczającej pojemności wbudowanego dysku twardego. Modele laptopów do domu.

Laptop gamingowy - jakie podzespoły?

Gracze, którzy chcą cieszyć się rozgrywką na najwyższych ustawieniach, powinni postawić na laptopy z kartą graficzną NVIDIA RTX 2070 lub RTX 2080. Wydajny układ umożliwia uruchomienie najnowszych tytułów i ich płynne działanie w rozdzielczości Full HD lub wyższej. Do gier komputerowych odpowiedni jest również laptop 4K. Zamontowane w nim układy RTX 3070 i 3080 umożliwiają obsługę technologii Ray Tracing i NVIDIA DLSS.

Laptop dla gracza powinien posiadać wydajny procesor. Uwagę warto zwrócić na podzespoły Intela, zwłaszcza na serię Core i7 i i9. Najsilniejsze procesory są oznaczone literami H, HQ i K. Te ostatnie układy mają odblokowany mnożnik, dlatego możliwe jest podkręcanie taktowania w celu zwiększenia wydajności procesora. Wymagający gracze mogą postawić również na laptopy z procesorami AMD. Ich najnowsze układy AMD Ryzen oferują wysoką wydajność niezbędną w najnowszych grach. Najmocniejsze układy to AMD Ryzen 5, Ryzen 7 i Ryzen 9 z oznaczeniem H lub HS na końcu.

Laptop do użytku biznesowego - co powinien posiadać?

W przypadku laptopa biznesowego moc podzespołów jest mniej istotna niż w przypadku laptopów gamingowych. Ważniejsze są rozwiązania technologiczne i zabezpieczenia, które ułatwiają wykonywanie prac biurowych.

W biznesie dobrze sprawdzają się laptopy konwertowalne, które posiadają specjalne zawiasy do obracania ekranu. Laptop dzięki nim w kilka sekund zmienia się w praktyczny tablet do prezentowania produktów klientom. Dobrym wyborem dla biznesu są też ultrabooki, które cechują się smukłością, niską wagą, energooszczędnością i długą pracą na baterii.

Bez względu na typ sprzętu, laptop biznesowy powinien posiadać wytrzymałą obudowę i wodoodporną klawiaturę. Włókno węglowe lub stop aluminium są dobrym wyborem dla wymagających użytkowników. Pracę ułatwia obecność wielu złącz w tym USB 3.0, USB typu C i Thunderbolt oraz portu HDMI lub Display Port do podłączania zewnętrznego monitora lub projektora. Ponadto sprzęt do pracy powinien posiadać możliwość łączenia się z szybkim Internetem, matową matrycę i cichy dysk SSD. W celu zabezpieczenia laptopa przed kradzieżą poufnych danych przydaje się czytnik linii papilarnych.

Niezależnie do jakich celów będziemy wykorzystywać laptopa warto pomyśleć o dodatkowej gwarancji, która wydłuża standardową gwarancję nawet do 5 lat. Dzięki temu nie musisz się martwić w przypadku awarii, kradzieży, uszkodzenia sprzętu czy jego nieautoryzowanego użycia. Wybierając Gwarancję Beztroski otrzymujesz ubezpieczenie od tych niepożądanych zdarzeń.

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy