Jak samodzielnie naprawić komputer

Na pierwszy rzut oka każdy problem z komputerem może wydawać się niezmiernie skomplikowany. Są jednak usterki, które każdy użytkownik może usunąć samodzielnie bez płacenia fachowcom. A wymiana dysku twardego w serwisie może kosztować co najmniej 500-700 złotych.

W skali trudności od 1 do 10 (gdzie 10 oznacza zadania, które powinni wykonywać tylko uprawnieni technicy z odpowiednimi narzędziami) wymiana pamięci operacyjnej nie przekracza 4 punktów. Instalowanie nowego dysku twardego jest nieco trudniejsze (6, może 7 punktów), ale nadal nie przekracza twoich możliwości. A wymiana karty graficznej lub modemu wewnętrznego jest naprawdę łatwa - 2 punkty.

Reklama

Poniżej prezentujemy cztery typowe problemy, które każdy użytkownik komputera może rozwiązać samodzielnie. Przed każdą naprawą trzeba jednak pamiętać jedną rzecz: ładunki elektrostatyczne mogą uszkodzić układy scalone w komputerze. Zanim więc dotkniesz jakiejkolwiek części we wnętrzu komputera, pozbądź się ładunków elektrostatycznych przez dotknięcie metalowej ramy.

Włączasz komputer - i nic się nie dzieje

Diody nie zapalają się, z głośnika nie dobiegają żadne dźwięki, nie słychać szumu wentylatora. Co zrobić najpierw? Sprawdzić, czy komputer jest podłączony do źródła zasilania! Nawet jeśli masz pewność, że tak jest, sprawdź na wszelki wypadek. Jeśli komputer jest podłączony do gniazdka, prawdopodobnie nie działa zasilacz.

Zasilacz jest umieszczony w metalowej obudowie z tyłu, w górnej części komputera. Zwykle jest przymocowany czterema śrubami, a po zewnętrznej stronie jest do niego podłączony kabel zasilający. W zasilaczu znajduje się wentylator wydmuchujący gorące powietrze. Z zasilacza wystaje wiązka przewodów zakończonych różnymi rodzajami złączy.

Te przewody są podłączone do stacji dysków, wentylatorów i innych urządzeń, jakie mogą być zainstalowane w komputerze. Co najmniej jeden przewód powinien być podłączony do płyty głównej. Nie ma znaczenia, który przewód łączy się z którym urządzeniem, o ile tylko złącze pasuje do odpowiedniego gniazda. Gdy otworzysz obudowę komputera, sama liczba tych przewodów może onieśmielać. Jednak kiedy przyjrzysz im się bliżej, okaże się, że wcale nie są takie tajemnicze. W razie potrzeby zapisz wszystkie połączenia na kartce papieru. Rozłącz przewody i wyjmij zasilacz z komputera. Zanieś go do sklepu i kup nowy o takiej samej mocy - zapłacisz od 100 do 300 zł.

Komputer włącza się, ale na monitorze nie ma obrazu

Innymi słowy, system Windows nie jest uruchamiany. Być może to monitor jest uszkodzony. Spróbuj podłączyć do komputera inny, sprawny monitor - jeśli drugi monitor zadziała, to znak, że pierwszy uległ awarii. Naprawa monitora jest nieopłacalna - lepiej od razu kupić nowy. Nie próbuj naprawiać monitora, zdejmując jego tylną pokrywę. W kondensatorach we wnętrzu monitora gromadzą się silne ładunki elektryczne, które mogą spowodować porażenie, a nawet śmierć.

Jeśli ekran jest zupełnie ciemny, problem może dotyczyć karty graficznej. Zacznij od znalezienia jej - to jedna z kart znajdujących się w gniazdach na płycie głównej. Do portu z tyłu karty grafiki jest podłączony kabel monitora. Jeśli port jest umieszczony na płycie głównej, karta graficzna jest zintegrowana, a w takim przypadku nie będzie można jej wymienić. W przeciwnym razie port będzie się znajdować na karcie. Jeśli używasz osobnej karty graficznej, upewnij się, że jest prawidłowo umieszczona w gnieździe. Przednia część karty może się unieść podczas przykręcania do ramy komputera.

Dowiedz się więcej na temat: użytkownik | naprawa | monitor | pamięć | dysk twardy | problem | wymiana | karty | dysk | komputer

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje