Reklama

Jak przyspieszyć komputer? Najlepsze triki i sposoby

Co taniego wymienić w komputerze, żeby go przyspieszyć?

Nawet niewielki budżet może pozwolić na znaczne przyspieszenie komputera, jeśli będziemy wiedzieli, co wymienić. Nie trzeba kupować całkiem nowego sprzętu, żeby podnieść jego wydajność. Nie trzeba też kupować drogiej karty graficznej czy procesora (które oczywiście również mają duży wpływ na wydajność sprzętu, zwłaszcza w grach).

Reklama

W takim razie, jakie tanie komponenty należy wymienić, żeby przyspieszyć komputer? Przede wszystkim warto pomyśleć o zainwestowaniu w dysk SSD, choćby o niewielkiej pojemności, i przeniesienie na niego systemu operacyjnego, jeśli aktualnie wykorzystujemy dysk HDD.

Jest to coraz rzadziej spotykane, ale jednak są wciąż urządzenia, zwłaszcza starsze, gdzie nie tylko muzyka, zdjęcia czy filmy, ale też system operacyjny są przechowywane na przestarzałych dyskach HDD, co jest mało optymalne. Tym bardziej, że dyski SSD są znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu.

Jak przyspieszyć komputer sprzętowo, kiedy już mamy system na dysku SSD? Drugi stosunkowo tani upgrade dla komputera czy laptopa, który warto wykonać, jeśli urządzenie w tym aspekcie prezentuje się biednie, to dokupienie dodatkowych kości RAM (lub wymiana obecnych, jeśli nie ma miejsca na nowe).

8GB szybkich kości RAM powinno wystarczyć zwykłemu użytkownikowi, gracze powinni rozważyć rozszerzenie komputera do co najmniej 16 GB. Trzeba zaznaczyć, że parametry różnych modeli kości RAM różnych firm także znacząco się różnią. Bardzo istotny jest rodzaj pamięci i jej taktowanie, trzeba też zwrócić uwagę na to, czy dany model będzie kompatybilny z naszym laptopem lub komputerem).

Jak przyspieszyć komputer - podsumowanie

Mamy nadzieję, że tym artykułem udało nam się wystarczająco wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, jak przyspieszyć komputer. Oczywiście, każda maszyna ma swoje limity, których nie da się przekroczyć i żaden program czy trik tego nie umożliwi, ale przy odrobinie chęci można zazwyczaj odczuwalnie przyspieszyć nawet stare czy słabe urządzenie.

Zarówno bez wydawania nawet złotówki, zmieniając pewne ustawienia i wykorzystując użyteczne narzędzia, jak i niewielkim kosztem, kupując relatywnie tanie (w porównaniu choćby do kart graficznych czy topowych procesorów), ale istotne podzespoły, takie jak wspomniane już dyski SSD i kości RAM.

Źródło informacji

Efectownia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje